vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„1917“ превзе 7 от наградите „Бафта“

Хоакин Финикс с реч за „системния расизъм“, принц Уилям с критика за липсата на разнообразие в номинациите

„Изпращаме послание към хората с различен цвят на кожата, че те не са добре дошли тук“, каза на церемонията на наградиге „Бафта“ Хоакин Финикс. Снимка ЕПА/БГНЕС - „1917“ превзе 7 от наградите „Бафта“

„Изпращаме послание към хората с различен цвят на кожата, че те не са добре дошли тук“, каза на церемонията на наградиге „Бафта“ Хоакин Финикс. Снимка ЕПА/БГНЕС

„1917“, военният епос на Сам Мендес за Първата световна война, триумфира на наградите „Бафта“ със седем награди, включително за най-добър филм, режисьор и кинематография. Церемонията се проведе на 2 февруари в „Ройъл Албърт Хол“ в Лондон.

Вижте още: АДЪТ НА ВОЙНАТА В ЕДИН ТЕХНИЧЕСКИ ИЗПИПАН КАДЪР

„Жокера“, който прибира награди навсякъде, където мине, и тук се представи блестящо – продукцията на Тод Филипс взе три награди, сред които за Хоакин Финикс за най-добър актьор и отличието за актьорски състав, която Британската филмова академия въведе за първа година. Рене Зелуегър отново получи приза за най-добра женска роля и затвърди шансовете си за „Оскар“, Брад Пит очаквано грабна статуетката за най-добър актьор в поддържаща роля в „Имало едно време в Холивуд“, Лора Дърн бе призната в същата категория при жените за образа си на безчувствен бракоразводен адвокат в „Брачна история“.

Филмът на Сам Мендес „1917“ е един от най-награждаваните през този сезон. Снимка: ЕПА/БГНЕС

За първи път от 1977 г. всички актьорски отличия отиват при американци, отбелязва Би Би Си. Това е поредно признание за четиримата, след като отнесоха вкъщи „Златен глобус“, „Изборът на критиците“ и наградите на Гилдията на актьорите. Предположенията са, че същите ще бъдат увенчани и с „Оскар“ на церемонията на 9 февруари.

Рене Зелуегър с „Бафта“ за превъплъщението си в Джуди Гарланд. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предположенията на букмейкъри и критици са, че Лора Дърн ще вземе „Оскар“ за участието си в „Брачна история“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Южнокорейският „Паразит“ не остана с празни ръце – филмът бе отличен за най-добър сценарий и за чуждоезиков филм.

Към края на церемонията президентът на филмовата организация принц Уилям отправи критики в речта си към академията и невъзможността ѝ да се справи с кризата, предизвикана от липсата на разнообразие в номинациите за тазгодишните награди. В списъците с основните категории нямаше нито един цветнокож актьор.

„Говорим за нуждата да правим повече, за да преодолеем кризата в разнообразието в този сектор. Това не може да е правилно в днес, в това време“, каза Уилям.

Няколко дни след като Великобритания официално напусна ЕС, на церемонията преобладаваха шегите за Хари и Меган. Представителят на кралското семейство стана свидетел на закачка от страна на Брад Пит – в речта му, която бе прочетена от Марго Роби, той пише, че планира да нарече наградата си „Хари“ – „за да може да я върне обратно в САЩ“. Той се пошегува и с Брекзит:

Хей, Великобритания, чувам, че вече си сама – добре дошла в клуба! Пожелавам ти най-доброто в бракоразводните договори“, прочете Роби от името на Пит.

Но критиките към организацията тази година взеха превес над обсъждането на номинираните. За „системния расизъм“ и „натиск“ говори и Хоакин Финикс:

Чувствам се почетен и много привилегирован, но трябва да кажа, че също така се чувствам и много объркан, защото много от колегите ми заслужават награди, но нямат същите привилегии. Мисля, че изпращаме послание към хората с различен цвят на кожата, че те не са добре дошли тук. Това казваме на хората, които са допринесли много за нашата индустрия, от което понякога ние се възползваме“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС