Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

20 документа, които решават хода на Втората световна война

Книга представя чертеж за евакуацията на войниците от Дюнкерк и бележките за прочутата реч на Чърчил „Краят на началото“

План на капитан Кен Теобалд от Пети кралски батальон с дейтали за „Операция Динамо“, при която полкът му се изтегля от обградените с вражески войски плажове на Дюнкерк през 1940-а. Снимка: Тръст „Кен Теобалд“ - 20 документа, които решават хода на Втората световна война

План на капитан Кен Теобалд от Пети кралски батальон с дейтали за „Операция Динамо“, при която полкът му се изтегля от обградените с вражески войски плажове на Дюнкерк през 1940-а. Снимка: Тръст „Кен Теобалд“

От набързо надрасканата скица с плана за спасение на английските войници от Дюнкерк до бележките на Чърчил за речта, която ще остане в историята като „Краят на началото“, редица непоказвани досега документи от Втората световна война ще бъдат публикувани в книга на Имперския военен музей, Великобритания.

Авторът на изданието Антъни Ричардс, директор на отдел „Архиви“ в институцията, преглежда над хиляда страници с документи, за да избере 20, които според него „решават хода на Втората световна война“. Сред тях попада „схематично разпределение на натоварването“ от капитан Кен Теобалд от Пети кралски батальон, с дейтали за т.нар. „Операция Динамо“, при която полкът му се изтегля от обградените с вражески войски плажове на Дюнкерк през 1940-а.

„Хората помнят Дюнкерк заради мащаба – това е била една огромна операция – казва Ричардс, цитиран от „Гардиън“. – Планът, публикуван в книгата, покрива само малка част от плажа там – той е начертан само за едно поделение. Това го прави нещо по-лично.“

Книгата на Ричардс „Войната на хартия“ излезе на 27 септември и в нея могат да се открият още подписаното от Хитлер нареждане за инвазията на Полша от 1939 г., нахвъляните от Чърчил теми за речта му „Краят на началото“ от 1942 г., както и документ от битката при Люнебургското поле, с който нацистите обявяват своята капитулация пред фелдмаршал Монтгомъри.

„Документът от Чърчил е интересен не само заради съдържанието си, но и защото, ако се вгледате внимателно в начина, по който речта е написана и как се развива, ще видите, че е създадена по такъв начин, че да я направи да изглежда по-ефектна в онзи момент. Това може да се види и от направените поправки – обяснява авторът на книгата. – Дори документ, който на пръв поглед изглежда безинтересен, като капитулацията на германците от Втората световна война, става много по-интригуващ, когато се вгледаш в него. Монтгомъри се намирал в палатката си в очакване нацистите да капитулират. Някой дошъл и му съобщил, че са дошли да се предадат – и той ги накарал да чакат час и половина, преди да ги покани да подпишат. После Монтгомъри обръкал датата и трябвало да я зачеркне. Тези малки детайли съживяват историята.“

Излизането на „Войната на хартия“ бележи 80-годишнината от подписването на Мюнхенското споразумение през септември 1938 г., което е опит да се прокара линия на мир между Великобритания и Третия райх. Сговорът е „символ за желанието на двата народа никога повече да не тръгват на война един срещу друг“, според подписалите се Невил Чембърлейн и Адолф Хитлер.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90