На 24 май центърът на столицата и тази година плува в море от хора, пристъпващи бавно под жарещото слънце към Народната библиотека – един от първите културни маркери в страната ни, учредена почти веднага след Освобождението.
Хиляди ученици и учители са част от вълната, тръгнала от площада край президентството по посока на Софийския университет, хиляди са и детските ококорени очи някъде над раменета на бащите си, стискащи малки знаменца в ръка. Някои хлапета са невръстни, но изглеждат наясно какво се празнува днес и че в „началото бе словото“. Заради засилените мерки за сигурност на много от лицата на родителите се чете гняв или разочарование, защото не могат да заведат детето си до словото край паметника на Светите братя. Но веднъж щом минат голямото чакане, проверките на личния багаж, скенера, полицейският изпитателен поглед, пред семействата се открива светостта на празника, пропита дори в дърветата край Библиотеката.
Сцената е разположена точно пред паметника на Кирил и Методий, чиито погледи са взрени далеч зад почернялата от родители с деца и политици градинка.
Обръщение за празника традиционно отправи кметът на София Йорданка Фандъкова. В речта си тя очерта като приоритетна само една цел: възраждането на учителската професия като мисия.
„Аз искрено вярвам, че най-истинската кауза, която може да обедини нашата обща енергия и стремеж, е образованието. Колкото и да е странно, дори тежките спорове кой автор да отпадне от учебниците са доказателство за това“, каза Фандъкова.
Кметът се обърна дирекно и към множеството от ученици на празника, засягайки актуална и болезнена тема:
„Запомнете, смартфоните не са по-умни от вас, нито могат повече от вас. Не им давайте да управляват живота ви“.
Завърнал се току-що от Русия, президентът Румен Радев държа реч, с която трудно някой не би се съгласил. В нея той посочи редица задълбочаващи се проблеми: неграмотността сред българското население, дезинформацията, свободата на изразяване.
„Но ако искаме децата ни да растат в страна на знанието и просветата, трябва да сме непримирими към невежеството – каза Радев. – А това започва още с правописа. Той е първият урок по демокрация, защото в него всяка буква, всеки символ има своя смисъл и място, а голямата буква е само първа сред равни.
Следващата стъпка е речникът. Когато думите изпадат в забрава, с тях си отива и част от света. С думите погива и смисълът.
Днес оплакваме свободата на словото. Но за да постигнем свободата, първо трябва да владеем словото.
Третата стъпка е знанието. Всеки го трупа според своите способности и усърдие, но и най-ученият не трябва да забравя смирението. Защото всеки знае нещо, което другите не знаят.
И най-важната стъпка е свободата на духа. Нея никой не получава даром и завинаги. Тя се отвоюва ден след ден със знание срещу невежеството, с кураж срещу лъжата, с характер срещу натиска. По пътя на духа и знанието всички ние, българите, имаме една щастлива орис: нашият език. Тази реч „омайна и сладка“, на която ние мислим, обичаме, откриваме, сънуваме и която трябва да съхраняваме, защото днес все по-често пишем нехайно, говорим с шепа думи, а знанието все по-рядко се цени. Чудно ли е тогава, че все по-малко чуваме истината?“
„Днес празнуваме знанието и просветата. Невежеството няма празник. Но то заема всеки сантиметър, опразнен от културата“, заключи словото си Радев.
Мнозина от присъстващите си споделяха, че за тях 24 май е „национален“ празник, въпреки че в календара е отбелязан като „официален“. Без да претендира да е „най-българският“, „най-големият“ или „най-важният“ празник, 24 май вдъхновява поколения българи със своя смисъл – силата на словото, знанието и културата.
Кадри от празничното шествие:
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение