Почти три десетилетия след като филмът му „Последното изкушение на Христос“ бе заклеймен като „морално обиден“ от Римо-католическата църква, Мартин Скорсезе се срещна с папа Франциск във Ватикана, предава „Гардиън“. Американският режисьор, който като младеж обмислял да облече расото, е разговарял с духовника в деня, след като новата му продукция „Мълчание“, за португалски йезуити на мисия в Япония през XVII век, бе показана пред публика от 300 йезуитски свещеници.
В официално съобщение от Ватикана се посочва, че Франциск е приел Скорсезе, съпругата му и двете им дъщери, а 15-минутната среща е била „много сърдечна“. Папата е казал на гостите си, че има книгата, вдъхновила „Мълчание“, и са били обсъдени преживяванията на йезуитските мисионери в Япония.
Като подарък за Франциск Скорсезе е поднесъл рамкирани репродукции на творби, изобразяващи „скрити християни“ в Страната на изгряващото слънце. Сред тях са древна фреска с лика на Девата от Нагасаки и портрет на „мъчениците от Япония“. Папата на свой ред е подарил на гостите броеници.
Самият Франциск не е посетил прожекцията на филма в папския университет във вторник, но е известно, че темата е близка до сърцето му. Като млад той се присъединява към Ордена на йезуитите с цел да поеме на мисия в Азия – желание, което никога не се реализира заради здравословните му проблеми.
Вижте още: „МЪЛЧАНИЕ“-ТО НА СКОРСЕЗЕ ЩЕ БЪДЕ ОГЛУШИТЕЛНО (ВИДЕО)
Сред най-известните филми на Мартин Скорсезе са „Разяреният бик“, „Шофьор на такси“, „Добри момчета“ и „Последното изкушение на Христос“, за който има номинация за Оскар за най-добър режисьор.
Именно този филм, тръгнал по кината през 1988-а, провокира яростна битка в културните среди на Америка. Изобразявайки Исус като объркан мъж и в любовна сцена с Мария Магдалена, филмът шокира консервативните християни и те го обявиха за богохулен. Имаше опити да се спре показването на лентата, а много кина отказваха да я прожектират. Продуцентите от „Юнивърсъл“ дори се видяха принудени да подемат мащабна рекламна кампания по вестниците, за да обяснят, че филмът е израз на свободното слово.
Аржентина, където папа Франциск е роден и служеше като кардинал, бе една от много държави, в които „Последното изкушение на Христос“ беше забранен в продължение на няколко години.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение