Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

30 години по-късно „Опакованият Райхстаг“ отново в Берлин

Проектът на Кристо и Жан-Клод ще бъде пресъздаден със светлина

Идеята е на предприемача Роланд Шпекер, който и преди 30 години лобира за осъществяването на проекта. Визуализация: Dorian Rigal Minuit, Anna Bacheva - 30 години по-късно „Опакованият Райхстаг“ отново в Берлин

Идеята е на предприемача Роланд Шпекер, който и преди 30 години лобира за осъществяването на проекта. Визуализация: Dorian Rigal Minuit, Anna Bacheva

Точно 30 години след опаковането на Райхстага от Кристо и Жан-Клод, сградата на парламента в Берлин отново ще бъде покрита от двамата – но дигитално. През юни светлинна инсталация ще пресъздаде формите, които сградата придобива през 1995 г., когато за 14 дни се превръща в една от най-важните скулптури на съвременното изкуство.

Инсталацията ще може да се види всяка вечер от 8 до 20 юни на западната фасада на Райхстага. Светлините ще грейват в 21,30 ч. и ще останат включени до 1 ч. Входът е свободен.

Светлинната инсталация ще бъде осъществена с 24 синхронизирани прожектори, които визуално ще пресъздадат творбата от 1995 г. Организацията и финансирането са частна инициатива – на предприемача Роланд Шпекер, който подкрепя реализацията преди 30 години, и на музикалния промоутър Петер Швенков, съобщава „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“. Визуалните елементи са дело на дизайнерката Анна Бачева по изображения от преди 30 години.

Визуализация: Dorian Rigal Minuit, Anna Bacheva

Поводът е годишнината от реализацията на проекта „Опакованият Райхстаг“ на Кристо и Жан-Клод, осъществен на 24 юни 1995 г. след дълги години бюрократични преговори. За двете седмици, в които зданието е преобразено с плат и въжета, то е посетено от близо 5 млн. души – по онова време рекорд за културно събитие.

Визуализация: Dorian Rigal Minuit, Anna Bacheva

Идеята се заражда още през 1971 г., но чак в началото на 90-те и след 70-минутен дебат парламентът одобрява проекта.

По инсталацията работи екип от над 200 души, които използват 100 хил. кв. метра полипропиленов сребрист плат и 15,6 км сини въжета.

„През юни 1995 г., само пет години след обединението на Германия, „Опакованият Райхстаг“ озари Берлин за 14 незабравими дни, демонстрация на силата на въображението и постоянството – коментира Владимир Явашев, племенник на Кристо, пред изданието Finestre sull’ Arte. – Сега, 30 години по-късно, временните проекции върху тази историческа сграда напомнят както за историята зад проекта, така и за въздействието на публичното изкуство.“

Инициативата е част от по-широка глобална инициатива да се запази паметта за Кристо и Жан-Клод посмъртно. Кристо си отиде през 2020 г., Жан-Клод – през 2009 г. И двамата са заявявали многократно, че творбите им са временни и няма смисъл да бъдат повтаряни.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано