На 4 февруари 211 г. сл. Хр. римският император Септимий Север умира в Еборак, днешен Йорк, в северната част на провинция Британия и оставя властта на синовете си Гета и Каракала. Част от легендите за крал Артур може би са вдъхновени от този владетел. Той е и последният успешен император преди началото на кризата от ІІІ в., която помита Римската империя и я променя завинаги.
Харун ал-Рашид става халиф на Багдад в 786 г. Приказно мъдрият владетел поддържа приятелство с Карл Велики, насърчава науките и изкуствата… и се превръща в герой на приказките от „Хиляда и една нощ”.
Разиграва се едно от най-драматичните събития от японската история преди Втората световна война: в 1703 година четиридесет и седемте ронини на господаря Асано отмъщават за смъртта му и милостивото военно правителство им разрешава да изпълнят сеппуку, вместо да бъдат обесени като нарушители на мира. Гибелта на Асано по вина на заговорници, подготовката за вендетата, провеждането й и доблестната смърт на верните васали вдъхновяват разкази, театрални пиеси и филми до днес.
В 1789 г. Избирателната колегия на Съединените щати единодушно издига генерал Джордж Вашингтон за президент на младата република.
Пет години по-късно, на 4 февруари 1794 г. революционна Франция надминава Америка и забранява робството. По ирония на съдбата, този триумф на просвещенското човеколюбие идва само няколко месеца след Терора от страшната и величествена Деветдесет и трета година, възпята от Виктор Юго.
Две съдбоносни събития от Втората световна война подготвят бъдещето на света: на 4 февруари 1943 г. настъпва краят на битката за Сталинград, едно от най-смъртоносните сражения в световната история. Германският маршал Паулус капитулира пред превъзхождащите го съветски сили. Това е поражение, от което Вермахтът така и не се съвзема, така че Сталинград е повратна точка за цялата война и може би начало на края за нацисткия режим. В 1945 пък започва Ялтенската конференция, между другото подпечатала и съдбата на България като съветски протекторат.
В 1997 г., след масови протести в София, БСП връща мандата за съставяне на втори кабинет и пада от власт. Виденовата зима не остави топли спомени.
На 4 февруари 2004 г. Марк Зукърбърг основа социалната мрежа Фейсбук. Светът не е същият, нали?
На този ден са родени:
Тадеуш Косцюшко (в 1765 г.) – герой на Полша, Литва, Белорусия и Съединените щати. Благородник и офицер, Косцюшко се сражава за независимостта и на Полша, и на Америка. Един от романтичните персонажи от края на XVIII в.
През 1872 г. е роден „македонският Васил Левски”, революционерът Гоце Делчев. Една от най-значимите личности в модерната българска история, Гоце Делчев днес е обект на националистически култ в съседна Македония. Разбира се, там не може и дума да стане за това, че той е смятал себе си за най-обикновен македонски българин.
На днешната дата са родени също: френският поет Жак Превер (1900), българският писател-фантаст Светослав Минков (1902 г.) и Алис Купър (1948), баща на шок рока.
Освен това имаме повод да честитим и рождения ден на аниматора Теодор Ушев, роден на 4 февруари 1968 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение