Картината на Дечко Узунов „Рибари“ бе продадена за 33 хиляди евро (66 хиляди лева) на търга на аукционна къща „Аполон и Меркурий“ на 10 декември. Наддаването започна от 7 хиляди евро и желаещите да я притежават вдигнаха сумата 27 пъти, докато се стигна до окончателната цена. Толкова оспорвана борба за произведение на изкуството, дори и емблематично ката „Рибари“, рядко се наблюдава у нас. Но колкото и далеч да е тази сума от „Ръченица“ на Мърквичка, закупена за 75 хиляди евро на търг през 2008-а, цената е много висока за произведение на български художник. И рекорд за творба на Дечко Узунов.
„Не си спомням през последните 5-6 години у нас да е имало картина, продадена на търг за подобна цена“, коментира Димитър Фицов, един от собствениците на „Аполон и Меркурий“.
Участниците в търга този път не проявиха интерес към най-скъпите предложения – платна на Вешин и Мърквичка. Но водещият на акуциона Игор Марковски беше категоричен, че Вешин и Мърквичка ще стават все по-скъпи.
Сред забавните моменти беше наддаването за опакована картина на Бойко Колев, наречена „Скандален портрет“. Авторът, който присъстваше, даде дума, че портретът наистина е скандален. Цената започна от 100 евро и стигна до петстотин. Толкова плати млада дама, която се съгласи да разопакова картината пред публиката, за да видят всички, какво й е скандалното. Първо върху платното се показа нарисувано с флумастер човече – това беше само лист хартия, закрепен със скоч за рамката. Самата картина беше под него – хиперреалистичен портрет (по снимка) на Игор Марковски, нарисуван в момент, в който това, което върши седнал, щеше наистина да е скандално, ако не го вършеше като едногодишно дете.
Голяма битка се разрази и за творбата „Бежанци“ (авторска техника, 21х29 см) на Иван Милев – също починал млад, преди да навърши 30 години. Няколко кандидат-купувачи вдигаха цената 12 пъти, докато от 4500 евро тя стигна до 14 хил. евро.
По подобен начин премина и наддаването за „Портрет на Мария Стоилова“ (66х77 см) на Иван Бояджиев. За великолепното платно участва по телефона и българин от Япония. Цената тръгна от 10 хил. евро, за да стигне до 18 хил. евро.
„Мома с червена носия“ (39х30) на Данаил Дечев тръгна от 4 хил. и стигна до 5500 евро, а цената на „Цветя“ (акв./пастел/х., 47х35) на Георги Попов-Джон се качи от 400 до 1500 евро.
Освен забележимото покачване на цените, аукционната къща за първи път включи в продажбите си и произведения на художествената фотография – фотоси на четирима автори, като най-висока цена достигна известният кадър, озаглавен „Емпатия“ на Станимира Ройдева.
Двете карикатури – на Христо Комарницки и на Чавдар Николов – също вдигнаха първоначалните си цени от по 113 евро (в чест на 113-ото място на България в световния „Индекс на свободата на пресата за 2016 г.). „Две пържоли“ на Комараницки се продаде за 180 евро, а „Златната топка“ на Николов – за 200 евро.Пластиката на Вежди Рашидов „Рицар на печалния образ“ смени собственика се без наддаване на първоначално предложената цена от 1900 евро.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение