„Гретел, почакай да изгрее месечината.
Тогава ще видим трохите, които пръснах;
те ще ни покажат пътя към къщи.“
из „Хензел и Гретел“, Братя Грим
Разходете се по улиците на Ню Йорк и образът ви ще бъде заснет стотици пъти. Ще минете край камери, прикрепени към сгради и светофари; на пероните на метрото ви очакват над 4000 свързани eлектронни очи, които ще проследят всеки ваш ход. В асансьори и лоби-барове, кафенета и магазини, навсякъде е пълно с бдителни охранителни приспособления.
Около 62 милиона камери за сигурност охраняват само Съединените щати, което означава, че във всеки един момент вероятно ще бъдете наблюдавани без дори да знаете. Това е почти като в дистопична версия на „Хензел и Гретел“, в която откъдето и да минете, оставяте пътечка от дигитални трохи след себе си, пише Лиз Стинсън в „Уайърд“.
През повечето време не виждаме и не мислим за тези камери, но нова изложба в сградата на културния институт „Парк авеню армъри“ (да, и в Ню Йорк като в София бивш арсенал сега е място за съвременно изкуство) поставя цялото това състояние на наблюдение… под наблюдение. За изложбата „Хензел и Гретел“ художникът Ай Вейвей и швейцарските архитекти Жак Херцог и Пиер де Мерон превръщат голямата сводеста зала на арсенала в охранителен парк. Редица от 56 миникомпютъра, прикрепени към инфрачервени камери и прожектори, висят от гредите. Междувременно няколко привързани дрона бръмчат отгоре, снимат посетителите и излъчват кадрите на живо.

Решетка от светлинни червени квадрати и бели линии обгражда всеки човек.
Докато посетителите се разхождат из тъмната стая, камерите ги заснемат и призрачните изображения се прожектират върху пода. Решетка от светлинни червени квадрати и бели линии обгражда всеки човек, като демонстрация за способността на технологията да определи точното ви местоположение.
„Това е физикализацията (бел. ред. – обратното на виртуализация) на наблюдението – казва Херцог, който с Де Мерон и Ай пресъздава интерактивно състоянието на наблюдение. – Концепцията? Хората трябва да видят от първа ръка технологията, която ги следи ежедневно.“
Изложението на наблюдението
Охранителните технологии се оказаха богато находище на идеи за артисти, защото са широко разпространени и често невидими. Първосигналната артистична реакция е да бъдат използвани като инструмент за предизвикване на шок – примамка и превключване към забравяната истина, че нещо ви гледа и не сте го познавали досега. С „Хензел и Гретел“ художниците сякаш отстъпват от тази идея – и вместо това превръщат технологията в очевиден компонент от изживяването.

С „Хензел и Гретел“ художниците превръщат технологията в очевиден компонент от изживяването.
Фактът, че сте наблюдавани, не е тайна, което ви позволява да използвате технологията във ваша полза. Навсякъде из залата хората се спират за зловещи фотосесии; позират със смартфон в ръка, докато камерите над тях им правят снимки и ги показват върху пода.
Въпреки тъмнината, проблясващите светлини и зловещото настроение в самото пространство, атмосферата беше почти приятна, добавя Стинсън. Вместо да предизвика страх и параноя, инсталацията превърна наблюдението в самоусъвършенстваща се култура.
„Изглежда има някаква двусмисленост в наблюдението – казва Том Екълс, куратор на инсталацията. – Може би това е начинът, по който светът се е променя.“
След като излязат от главната зала, посетителите се струпват пред друг вход на арсенала, където весело ги поздравява портиер:
„Здравейте, бихте ли стъпили на бялата линия и да погледнете право напред?“.
Право напред има друга камера и тя ви прави портретни снимки, които минути по-късно се показват отвън, на специални дигитални рамки, на стената на Арсенала. Когато продължат по-нататък в инсталацията, посетителите получават и предложение да си направят селфи и да го изпратят към софтуера за разпознаване на лица, който търси съвпадение. Само след секунди можете да видят лицето си от снимката, направена им преди няколко минути.
За някои хора, скоростта на това разпознаване може да бъде тревожна. Но зловещото усещане бързо намалява, когато на стената се отваря нов екран и уведомява, че за 10 долара може да се купи принт на снимката от магазина за подаръци към музея.
Проектът на Ай, Херцог и Де Мерон може да се проследи на живо и в интернет – от няколко гледни точки – в официалния сайт на „Хензел и Гретел“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение