Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ако публикувате резен диня, значи подкрепяте Палестина

Динята е символ на палестинското знаме, защото съдържа основните му цветове

Израелската фотографка Анжелика Шер бе остро критикувана за снимката си „Ядящите дини“ от 2017 г.  Снимка: Артси.нет - Ако публикувате резен диня, значи подкрепяте Палестина

Израелската фотографка Анжелика Шер бе остро критикувана за снимката си „Ядящите дини“ от 2017 г. Снимка: Артси.нет

От началото на войната между Израел и „Хамас“ изображението на разрязана диня стана символ на подкрепа за палестинците по цял свят, разказва Би Би Си.

Динята като палестински символ не е ново явление. За пръв път „динени“ протести започват през 1967 г., когато Израел взема под контрол Западния бряг и сектора Газа. Тогава израелските власти забраняват палестинското знаме на тези територии. За да избегнат забраната, палестинците използват изображение на диня, защото в резена диня се съдържат всички цветове на палестинското знаме – червено, черно, бяло и зелено.

Забраната е свалена през 1993 г. след договора от Осло. Тогава знамето става символ на Палестинската автономия, която поема управлението на сектора Газа и западния бряг на река Йордан.

След това художници от цял свят създават динени арт обекти в подкрепа на палестинците. Една от най-известните работи е на Халед Хурани. През 2007 г. той рисува парче диня за книга, наречена „Субективен атлас на Палестина“. Изображението, получило името „История на динята“, покорява цял свят, като става особено известно по време на конфликта между Израел и „Хамас“ през май 2021 г.

„История на динята“ от Халед Хурани (2007). Снимка: Халед Хурани

През януари 2023 г. министърът на националната сигурност на Израел Итамар бен Гуир разпорежда да се премахнат палестинските знамена от обществените места, като твърди, че това е акт на подкрепа за тероризма. В резултат на тази забрана на протестите на израелската опозиция отново се появяват изображения на дини.

През юли по време на демонстрация в Йерусалим, израелски протестиращи държат в ръце плакати с рисунка на диня и думата „свобода“. През август в Тел Авив група демонстранти против плановете на Бенямин Нетаняху за реформи в съдебната система се появява в тениски с изображения на диня.

Израелската фотографка Анжелика Шер бе остро критикувана за снимката си „Ядящите дини“ от 2017 г. На нея са запечатани жени в израелска военна униформа, които ядат дини.

След 7 октомври изображенията с дини отново станаха неотменна част от протестите в подкрепа на Палестина в цял свят. Британската комедиантка с палестински корени Шумирун Неса създаде „динени филтри“ в ТикТок и призова последователите си да включват в тях свои видеа, като обеща да даде спечелените средства на благотворителни организации, които помагат на населението в Газа. Много потребители на социални мрежи публикуват снимки на дини вместо палестински флагове, за да избегнат блокиране на акаунтите си.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90