Не е случайно, че негова песен тези дни стана химн на благодарност към медиците, които са на първа линия в битката с вируса. Не е случайно, че „Ако си дал“ е класирана от българите като най-слушаната българска песен за всички времена. Не е случайно, че Емил Димитров остана в пантеона на българската музика завинаги. Преди 15 години на този ден той си отиде, завинаги оставайки на 65.
Роден в семейство на илюзионисти, Емил Димитров сякаш попива магията заедно с космополитността, привнесена от френската му кръв. Певецът, станал първият българин във френския Съюз на композиторите, но никога неприет в родния, е автор на песни, които тананикат дори деца, родени след смъртта му. Подобно творческо безсмъртие след кариера, спъвана от социалистическата цензура, е белег на изключителния талант, за който дори смъртта не е преграда.
Емил Димитров по собствените му думи е „хулиганът на българската музика“, непокорният и неподвластен на правилата творец. Преживял е отхвърляне, скандали, забрани… И въпреки тях написва над 280 авторски песни, които е изпълнявал на 7000 концерта в десетки страни по света.
Той поставя крайъгълен камък в българската поп музика, с него се сравняват всички, дошли по-късно. Пише първия български естраден шлагер и след него настъпва истински разцвет на родната популярна музика.
„Аристократ по душа, прекрасен композитор и истински бохем!“, го нарича Лили Иванова.
„Той винаги имаше ангели около себе си. Носеше аромата на доброто”, добавя Богдана Карадочева.
„Съдбоносна личност в моя живот и легенда“, признава Алла Пугачова за него.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение