Днес е последният ден, в който бул. „Витоша“ е Алея на книгата. Имайте предвид, че изборът от заглавия е по-голям, а цените на книгите – по-ниски, отколкото ще бъдат от утре по книжарниците. Ето малко личен опит – как избрах най-бързо най-добрите заглавия за най-малко пари.
Много обичам (освен разни други неща) зайчета, кървави драми и предизвикателства за въображението. И черен хумор също. Затова и първата книга, която си купих от Алеята на книгата, беше „Завръщането на зайчетата-самоубийци“ от Анди Райли. Тя е дългоочакваното (от мен) продължение на „Книжка за зайчетата-самоубийци“ – сборник с рисувани идеи за малки пухкави зайчета, на които просто не им се живее повече. Идеите са доста оригинални – една от любимите ми е тази, в която зайче си чеше главата с ренде, докато от нея остане купчинка кървави стърготини. Хю Грант я определя като „една от най-важните книги на годината“.
Купих книжката от първия щанд в първата палатка на първия ден от Алеята на книгата – щандът на Артлайн Студиос. Оттам си взех и още нещо интересно – оригинален, преведен на български комикс за новите приключения на Железния човек, които започнат… в София – в Княжеската градинка, точно пред паметника на Червената армия. Нашето присъствие не е случайно, художник на изданието е работещият в САЩ за Marvel Алекс Малеев.
Алеята на книгата се простира по Витошка от Алеко до „Уго“ (за незапознатите със столичните забележителности – в частта на бул. Витоша между бул. „Патриарх Евтимий“ и ул. „Уилям Гладстон“). В този участък са разположени 16 шатри с поне 42 издателства и много, много книги. Цените варират от (много рядко) оригиналните, през 5-10-20 и 50 процентни намаления, до книга за 5 лв., две за пет, една за два… Има даже и кошове с книга за по левче, но там шанс да намерите нещо добро (или повече) е много малък.
Ако искате да извлечете максимална полза от Алеята на книгата, не действайте импулсивно, а първо проучете обстановката и си съставете план-списък. Аз лично започнах от кошовете с книги за по 5 и 2 лева, където могат да се открият истински съкровища. Междувременно, за да не губя излишно време, си отбелязах щандовете, по които изобщо няма да се заглеждам, защото предлагат заглавия, които не ме интересуват. В моя случай това включва всичко, свързано с фън шуй, Рейки, чакри, Ошо, книги от, със и за Ванга (дори и готварските ѝ рецепти – заради предговора), всякакви ръководства за духовно развитие, нов живот след, пред и около смъртта, техники за психична защита, енергийни лечения, zeitgeist-течения, лъчения и други възнесения, сутри и мутри, Дънов, Димков и Дон Хуан, народна и нетрадиционна медицина, оракули, врачки и гадатели, пророци, хороскопи, магии, шаманизъм и вълшебства.
А също: секретни кодове и забранени науки, правилно хранене, наръчници за успех и самолечение, древни и модерни диети, тайни знания и писания, нумерология, хиромантия и астрология, детски библии, книги на Джеймс Патерсън (пише по 20-30 годишно), историческа литература, спомени, размисли, оправдания и всичко (освен разкаяния) от бивши агенти на ДС и книги на български автори, за които не сте чували нищо. И автобиографии, освен ако не са на Нушич или Ози Озбърн. Не казвам, че всичко това е лошо – просто не ме интересува.
Дори като извадите всичко гореизброено, пак оставате с много голям избор, но вече сте отсели сеното от плявата, каквато и да е тя за вас. Например на щанда на „Парадокс“ ви чака първият том (с доста текстове, които за първи път се появяват на български) с произведения на Джак Керуак. Или изданието с трите разпятия на Хенри Милър. И Керуак, и Милър са по 40 лева, но си струват.
На щанда на „Атеа“ има цяла поредица великолепно илюстрирани албуми на нищожни цени между пет и десет лева. Пак за по-малките възможността да си направят сами истински картонени скулптури предлага издателство „Хартиен свят“ със своите модели за сглобяване.
От щанда на „Сиела“ се сдобих с дебел том строго изследване върху Библията – „Библията като наука“, за 5 лв. Сред шатрите, много трудно е да я сбъркате, е тази на „Колибри“. Там са Джералд Даръл, Джон Стайнбек, Труман Капоти, Милан Кундера… все книги за цял живот.
Най-големия си удар обаче направих на щанда на „Парадокс“ – с „Ларва“ на английския нобелист Джон Фаулс и „Красиви неудачници“ на канадския рокбард Ленард Коен. За 5 лева двете.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение