Алеята на българските творци придоби нов облик, достоен за знаменитите покойници, намерили там последния си дом. В студеното и мрачно време край гробните места на десетки бележити писатели, музиканти и общественици министърът на културата Вежди Рашидов, столичният кмет Йорданка Фандъкова, видни артисти, интелектуалци и журналисти сведоха глави пред паметта им, положиха цветя на надгробните им плочи и откриха комплекса, разположен на 7 декара в Централните софийски гробища. Алилуя – Алеята на достойните вече чака да бъде отъпкана!
Край гробните места на Георги Калоянчев, Наум Шопов, Тодор Колев, Андрей Баташов, Валери Петров, Виктор Пасков, Николай Хайтов, Константин Павлов, Доньо Донев, Петър Гюзелев, Емил Димитров, е вдигната малка беседка тип „Ротонда“ и покрити стени с урни в двуетажна конструкция с колонада. Изградени са още фонтан и чешма, вдигнати са и четири скулптури. Отвътре алеята е заградена с ниска растителност, а площите в нея скоро ще бъдат озеленени, за да придобият вид на градина.
Културният министър се спря да остави цветя на надгробните плочи на неколцина творци, сред които приятелите му Георги Трифонов, Христо Калчев, Андрей Баташов, Виктор Пасков. Кметът Фандъкова пък положи цвете на гроба на поета Валери Петров – все още без надгробен паметник.
„Трябва да имаме почит към родовете си, за да ползваме с охота думата „родина“. Иначе сме псевдопатриоти“, заяви пред медиите Рашидов и благодари на кмета Фандъкова за съдействието да отдаде алеята на културното министерство, което да направи проект и да го финансира.
„Искам да изразя голямото си възхищение пред тази идея“, добави Фандъкова и призна, че предложението дошло от Вежди Рашидов по време на предишния му мандат и му благодари. „Това е наистина отношението към хората изобщо, в частност към творците в случая, но това е и моделът, по който ние искаме да организираме гробищните паркове на територията на София“, коментира тя и разкри, че тази година вече са предвидени около 600 хиляди лева за ремонт и възстановяване на алейната мрежа в трите големи гробищни парка на столицата.
Архитектът на проекта е Здравец Хайтов, син на писателя Николай Хайтов. „Горд съм, че успяхме да завършим този парков комплекс – не само заради паметта на хората, които лежат в него, но и към всички онези, които ще идват тук да отдават своите почитания, да чувстват, че има уважение, памет към творците на България“, каза Хайтов.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение