Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Анес Варда на официалния постер в Кан 2019

На постера Анес Варда е в изумителна позиция на акробат – еквилибрист, докато снима първия си авторски филм - „La Poine Courte“, през 1954 г. - Анес Варда на официалния постер в Кан 2019

На постера Анес Варда е в изумителна позиция на акробат – еквилибрист, докато снима първия си авторски филм - „La Poine Courte“, през 1954 г.

Точно месец преди откриването на кинофестивала в Кан (14 – 25 май 2019) домакините обявиха официалния постер за 72-то издание на най-важното филмово събитие за годината.

И без изненада на него е легендата на френското кино и едно от знаковите лица на „новата вълна“ – великата Анес Варда (1928 – 2019). Защото не само родината на братя Люмиер, но цялото световно кино ѝ дължи тази почит. Тя е знак на признателност за безрезервната ѝ преданост към „седмото изкуство“ и за създадените редица шедьоври, останали във вечния каталог на филмовото изкуство.

Вижте още: ПОЧИНА АНЕС ВАРДА, РЕЖИСЬОРКА ОТ ФРЕНСКАТА НОВА ВЪЛНА

На постера Анес Варда е в изумителна позиция на акробат – еквилибрист, докато снима първия си авторски филм, само на 26 години! Тогава, през август 1954 година, тя дебютира с „La Poine Courte“ – разказ за една крехка любов, а в ролите на двамата влюбени са Силвия Монфор и Филип Ноаре, след години абсолютна звезда на френското и европейското кино. Заглавието е по името на квартал в градчето Сете в Южна Франция. Малкият екип снима на естествено осветление под щедрото средиземноморско слънце, с олекотена камера и минимален бюджет. Но всички са въодушевени от желанието да заявят себе си в новото поколение френски кинематографисти. И успяват – на следващата 1955 година филмът е включен в програмата на Кан. И от тогава Анес Варда присъства 13 пъти в официалната селекция на фестивала, през 2005 година е член на главното жури, а през 2013-а – председател на журито, което присъжда „Златна камера“ за дебютен филм. А на фестивала през 2015 година напълно заслужено тя получи почетна „Златна палма“ за цялостния ѝ принос към световното кино.

На фотоса, избран за официален постер тази година, само в един миг е събрана цялата същност на Анес Варда като професионалист: нейната страст, всеотдайност за работа, преодоляването на всякакви обстоятелства и трудности, дори до степен на рисковани изпълнения в името на добре заснетия кадър. Затова за нея казват, че тя не е просто жена – кинематографист, а КИНЕМАТОГРАФИСТ с главни букви!

Родена е на 30 май 1928 година в Брюксел с името Арлет Вардас. По-късно от фамилното име на бащата (с гръцки корени) отпада последната буква и на 18-годишна възраст тя официално и завинаги става Анес Варда. Дребна, пъргава, изключително жизнена и неуморима – такава е през целия си творчески път в изкуството. Започва като фотограф и после винаги поддръжа артистична форма в това специфично визуално изкуство.

През последното десетилетие го доразвива като визуален артист с изненадващи експозиции, дръзки инсталации, свободно конструирани пространствени композиции. Но не оставя кинокамерата. Зад гърба ѝ са 54 режисьорски филма, сред които абсолютни шедьоври като „Клео от 5 до 7“ (1962), „Щастието“ (1965), документалните „Далече от Виетнам“ (1967) и „Чичо Янко“ (1967), „Сто и една нощи“ (1995), „Събирачите и аз“ (2002) и други.

Последният ѝ филм „Варда видяна от Анес“ (2019) е построен като лекция от мастерклас на режисьорката с млада аудитория, в която си припомня ключови епизоди от дълголетната си работа, лични изводи за осъзнати принципи в изкуството и житейското поведение, вмъкнати мемоарни реплики за други бележити творци, с които професията я е срещнала. Анес Варда определено дели своята режисьорска биография на два отчетливо изразени периода: традиционното „старо“ кино върху фоточувствителна лента, което тя практикува до края на миналото столетие; и новото дигитално кино, което й дава нов стимул за работа след 2000 година. Но отчитайки тяхната технологична специфика, не ги противопоставя, а напротив – търси и открива приемственост в авторската линия на самоизразяване.

Сега, макар и от постера, тя отново ще е на Лазурния Бряг, по фасадите на булевард „Кроазет“, във всички зали на Фестивалния дворец, навсякъде из Кан! За да диша отново въздуха на киното, заради което живя.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90