Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ангелът на Операта в Пловдив

Един от най-щедрите дарители на изкуството в България е д-р Петко Арнаудов, в памет на своята съпруга

Д-р Петко Арнаудов (вляво) и директорът на Пловдивската опера Диан Чобанов по време на „Концерта - благодарност". Снимка: Държавна опера - Пловдив - Ангелът на Операта в Пловдив

Д-р Петко Арнаудов (вляво) и директорът на Пловдивската опера Диан Чобанов по време на „Концерта - благодарност". Снимка: Държавна опера - Пловдив

В първия работен ден на Диан Чобанов като директор на Държавна опера-Пловдив той посреща посетител. Възрастният човек се представя като д-р Петко Арнаудов и заявява, че иска да стане дарител на операта. Директорът, макар и доволен, смята, че както обикновено, ще бъдат дарени архиви, ноти, импресии… Но се оказва, че д-р Арнаудов ще се превърне в истински ангел на операта. Защото с неговите дарения тази година са купени много нови инструменти, учредена е стипендия за музиканти и се организират специални концерти.

На 11 май 2024 г. е обявено първото голямо дарение от д-р Петко Арнаудов. То е от името на покойната му съпруга – д-р Мария Павлова-Арнаудова, която е била хорист в операта при основаването ú. Дарението е финансово, а средствата са използвани за нужди на институцията и учредяване на стипендия за музиканти на името на Мария Павлова. От тази дата „Хорова зала“ на Операта в Пловдив носи името на д-р Мария Павлова-Арнаудова.

Нейната биография е впечатляваща. Д-р Мария Т. Арнаудова е родена на 25 октомври 1933 г. в Пловдив. Учи цигулка и посещава Девическата гимназия. Мецосопрано с красив глас, тя пее в църковен хор, а по-късно и в хора на Държавна опера – Пловдив, докато е приета в Медицинския университет в Пловдив. След като получава диплома за лекар, тя работи за Министерството на общественото здраве. Мария печели стипендия за научна степен по микробиология в Карловия университет в Чехия и защитава дисертацията си през 1969 г. по време на Пражката пролет. Тъй като не може да се завърне безопасно у дома, тя приема постдокторска позиция в Масачузетския университет в Амхърст, САЩ, където намира гостоприемна среда и приятелства за цял живот. Изследователските ú интереси са насочени към туморни вируси и химически канцерогени и през 1972 г. тя започва работа в Брукхейвънската национална лаборатория. С упорство и с помощта на много приятели от Амхърст и Брукхейвън тя успява да отведе дъщеря си и сестра си в САЩ. През 1984 г. става старши медицински служител в Службата за здравни изследвания към Агенцията за опазване на околната среда и председател на Работна група за тумори, причинени от околната среда и сърдечни и белодробни заболявания, като представя поне осем годишни доклада пред Конгреса на САЩ. През 1994 г. заема позицията на национален експерт по токсикология към Службата за безопасност на околната среда и здравето към Министерството на енергетиката на САЩ. Умира на 1 февруари 2022 г. в родния си град Пловдив.

При откриването на новия творчески сезон в Държавна опера-Пловдив – по традиция в Деня на музиката 1 октомври – е обявено още едно дарение от д-р Петко Арнаудов. Благодарение на неговата помощ операта получава комплект нови професионални тимпани – което се случва за пръв път в историята на тази институция – а също и други ударни инструменти, три контрабаса и туба.

Д-р Арнаудов и музикантите от Операта с новите контрабаси. Снимка: Държавна опера – Пловдив

Новите тимпани… Снимка: Държавна опера – Пловдив

Преди няколко дни отново след дарение на д-р Арнаудов Операта обяви, че са закупени още нови инструменти за оркестъра – майсторска цигулка Nicolaus Gagliano, бас кларинет Buffet Crampon TOSCA, три контрабаса – G Batista Ceruti, Vincenzo Panormo и Busetto, туба Yamaha, два комплекта тимпани Adams – филхармоничен и транспортен, камбани и глокеншпил.

Почти 90-годишният д-р Арнаудов става почетен гост и патрон на специален концерт, с който всички творци в Държавна опера-Пловдив му засвидетелстват своята благодарност. На 12 декември новите инструменти са представени пред публика на специалното събитие от концертмайстора Божидар Бенев, Сесилия Алкалде – кларинет, контрабаси – Атанас Петков, Димитър Арнаудов, Тодор Златарев, Христо Попов, туба – Николай Биволарски, ударни – Деси Гюзелева. Пианист е Цветомира Цонева.

На концерта официално е представен и новият щатен диригент Петър Тулешков, който спечели трето място, специалната награда на публиката и наградата на оркестъра на Първия международен конкурс за млади диригенти, организиран от Държавната опера в Пловдив.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg