„Киномания“ е в разгара си, но дори и на нейния фон някои филмови премиери на обичайните разпространители имат шанс да си намерят публика. Това се отнася най-вече за „Смелата Ваяна“ – поредното скъпо, впечатляващо, екзотично, амбициозно, анимационно приключение с песни и танци на „Дисни“, които са най-добри тъкмо в този жанр.
И са правили точно това десетки пъти. Е, не точно това, но подобни добре разказани истории, в което малко смело момиче с голямо сърце спасява нещо добро от нещо лошо – сред смях и страхотии.
Смелата Ваяна
Ваяна е дъщерята на вожда на племе, живеещо преди три хиляди години на покрит с пищна растителност и кокосови палми тихоокеански остров, заобиколен от лагуна, пълна с риба. Но ето, че екологичната катастрофа, от която толкова много се страхуваме, застига този тропически рай – рибата изчезва, кокосовите орехи изгниват, зеленината повяхва. За разнообразие този път човечеството няма никаква вина – просто някакви (полу)богове уреждат сметки помежду си.
Без да има никакъв мореплавателски опит, малката Ваяна потегля през океана с платноходката си и с най-глупавия петел, съществувал някога, в търсене на спасението според древната легенда, която се оказва вярна. По пътя към нея се присъединява един самовлюбен, но иначе симпатичен полубог с физиката, мимиката, някои от хватките и татуировките, а в оригинала и с гласа – на Дуейн Джонсън-Скалата. Следват битки с гигантски чудовища, срещи с чудновати морски създания, смъртоносни опасности, поучителни случки, великолепна анимация и природни красоти.
Звучи чудесно (и така изглежда), но първите критики се появиха още преди излизането на филма. Обвиненията идват от различни тихоокеански страни и общо взето се свеждат до твърдения за невярно изобразяване на полинезийската култура и експлоатиране на нейните достижения с цел печалба. Напоследък в някои ултралиберални левичарски среди темата за „кражби“ на чужда културна идентичност става много популярна, но ние смятаме, че най-големите постижения на човешката култура са общи. Освен това трябва и да бъдат безплатни.
Анклав
Около „Анклав“ – най-интересната премиера тази седмица, ще се вдигне най-малко шум, филмът е с най-малко прожекции и ще бъде показван в най-малките софийски кина – G8, „Евросинема“, Дома на киното и „Влайкова“ – въпреки че има наградите на публиката от кинофестивалите в Москва и Монтерей.
Съвместната продукция на Сърбия и Германия „Анклав” на режисьора Горан Радованович пресъздава типично балканска история. История с етническа омраза, заседнала в гените на местните хора от векове, която периодично избива в (само)унищожителни прояви. Това е филм за трудното оцеляване на сърбите, останали в Косово, които живеят в малки, изолирани общности.
През 2004-а, пет години след войната, 10-годишният Ненад всеки ден да пътува с бронетранспортьор на KFOR до училище, в което той е единственият ученик. Докато и учителката му заминава и училището затваря. Ненад остава с баща си, който непрекъснато пие, и с дядо си, който умира. Сръбският свещеник е зает да поставя нова камбана на срутената църква, която е във вражеска територия, и няма време да даде на дядото последно причастие, а едно гневно заради смъртта на баща си албанско момче пасе овце и носи пистолет. Чехов, разбира се е прав – ако в първо действие на сцената виси пушка, то тя непременно трябва да гръмне до края на представлението…
Горан Радованович разказва тази история, показвайки безпомощността на чуждите омиротворители в уж угасения етнически конфрикт, без да идеализира сърбите и без да демонизира албанците. Без да дели героите на светли и тъмни, християни и мюсюлмани, добри и лоши. Омразата и човечността нямат националност и могат да се сблъскат навсякъде – включително и в сърцето на дете. И точно там изходът от битката е най-важен.
Лошият дядо Коледа 2
В този филм има няколко забавни момента. Друго не се сещам. Защо изобщо на някого би му хрумнало да прави продължение на неособено успешен финансово филм отпреди 13 години?
Вярно, че в оригинала имаше нещо оригинално – крадлив и псуващ, обсебен от секса и жените дядо Коледа (и нещо банално – въпреки всичко той има златно сърце). Повторението обаче не е оригинално, то повтаря същите неща със същите герои – тъмнокож малък човек и наивно пълно дете. Е, детето сега е по-голямо, а малкият човек – по-малък (това е шега от филма), а имаме и две нови актьорски фигури, съчетали талат и прекрасни пропорции – Кати Бейтс и Кристина Хендрикс.
Но филмът предлага все същите стари, мръсни номера, а силата на Били Боб Торнтън все така не е точно в ролите на лоши момчета с добри сърца, а в ролите на лоши момчета без никакви сърца. Който не вярва – да гледа тв сериала „Фарго“, сезон 1 – не се сещам за по-страховит злодей през последните 10 години.
Вижте още: КИНОМАНИЯ 2016
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение