Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Антични театри на Античния театър

Фестивал на античните театри „Ex Machina“ ще бъде проведен в Пловдив

Едно от основните и автентични предназначения на Античния театър в Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театрални представления, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от театъра е бил разрушена. Снимка: Боби Тошев/БГНЕС - Антични театри на Античния театър

Едно от основните и автентични предназначения на Античния театър в Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театрални представления, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от театъра е бил разрушена. Снимка: Боби Тошев/БГНЕС

Първият по рода си фестивал на античните театри „Ex Machina“ ще бъде проведен в Пловдив между 3 и 5 април, съобщават организаторите. Осем спектакъла от България, Гърция и Италия ще бъдат представени в рамките на трите фестивални дни.

Инициативата е на Античен театър „Огнян Радев“, ръководен от преподавателя по антична култура Радослав Илиев. Първият международен фестивал за професионални и младежки антични театри има за цел да върне традицията на древното театрално изкуство, като използва естествената му сцена – тази на Античния театър в Пловдив.

В дните на фестивала през деня ще се играят младежки спектакли, а вечерните представления са моноспектакълът на Леонид Йовчев с режисьор Ани Васева – „Метаморфози“ по Овидий, гостуващото от Атина представление „Анамнезис“ и „Орфей и Евридика“ по антични и български текстове.

Фестивалът „Ex Machina“ ще завърши на 5 април в Епископската базилика на Филипопол, където ще се проведат серия кратки презентации и кръгла маса по въпросите за връзките между древността и модерността, в която ще участват Самуел Финци, Явор Гърдев, Георги Тенев, Ани Васева, доц. Николай Гочев, Александър Секулов и други.

Едно от основните и автентични предназначения на Античния театър в Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театрални представления, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от театъра е бил разрушена, посочват организаторите. Освен за театрални представления, театърът се е използвал за гладиаторски и ловни игри и е събирал около 6 000 зрители. Реставрацията на Античния театър в Пловдив е призната за едно от най-добрите постижения на българската консервационна школа. Днес театърът е център в силуета на южната част на Трихълмието, една от емблемите на Пловдив и функционираща сцена за класическа драма, танци и музика.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90