Амулети против зли сили и гипсови отливки на господар и слугата му, загинали при изригването на Везувий, са сред най-новите археологически находки, изложени в новоремонтирания „Антикварум“ в Помпей. Музеят отвори за посетители на 25 януари и в постоянната му експозиция може да се разгледат артефакти от древния град, датирани от ерата на Самнитите до IV в. пр. Хр. до изригването на Везувий, пише „Арт Нюзпейпър“.
„Най-накрая имаме музей тук, в Помпей, и това означава, че ще има встъпление в дългата история на града, която често се забравя“, коментира Масимо Осана, директор на археологическия парк „Помпей“.
„Антиквариум“ служи като своеобразно антре към близо 2000-годишните руини на града. Във витрините на музея се съхраняват ценни артефакти, например фреска от Къщата със златната гривна с Дионис и Ариадна, сребърен сервиз за хранене. По време на ремонта голяма част от постоянната колекция е била заета на други институции, но фреската и сервизът остават в складовете на „Антиквариума“ от съображения за сигурност, пише италианската агенция „Анса“.

Фреската на Дионис и Ариадна от една от най-големите къщи в Помпей е сред ценните експонати в музея. Снимка: Археологически парк Помпей
В сградата е отделена специална зала, запазена за новите открития от последните разкопки. Сред находките са колекция амулети, бижута и други ценности, символ на богатството и плодовитостта. Те са открити през 2019 г., съхранени през вековете заедно в дървена кутия от Къщата с градината.

Амулети против лош късмет и други ценности, открити при разкопки от последните години, са подредени заедно в „Антиквариум“. Снимка: Археологически парк Помпей
„Антиквариум“ отваря през 1873 г., основан е от археолога Джузепе Фиорели. През 20-те години на миналия век е разширен, но няколко години по-късно част от него е унищожена при бомбардировките от Втората световна война. През 1980 г. затваря след силно земетресение. Посреща посетители отново чак през 2016 г., но само за временни експозиции.

Антиквариумът в Помпей. Снимка: Археологически парк Помпей
Официалното отваряне на „Антиквариум“ е седмица, след като Помпей и други забележителности и музеи в Италия получиха правителствено разрешение да работят с посетители. Южната част на региона Кампания, където се намират Помпей, Херкулан и Неапол, попадат в т. нар. „жълта зона“ (Италия оценява риска от заразяване с Ковид-19 на три степени, „жълтата зона“ е най-безопасна).
По време на кризата Помпей отбелязва сериозен спад на посещенията. Преди Ковид-кризата археологическият парк е бил посещаван от около 10 хил. души дневно, а в деня на отварянето са дошли едва 175.
Има ни заради вас
Скъпи приятели, читатели на „Площад Славейков”,
През трудните месеци на карантината, когато културата беше поставена на пауза, ние преминахме заедно с вас и благодарение на вас, без да спрем и за миг. Успяхме да ви заведем там, където изкуството е живо. Бяхме вашият пътеводител за безплатните изложби, концерти, опера, кино... Разказвахме ви за новото и за древното в света на изкуството, за усилията на творците да оцелеят в кризата. Внимавахме да не допускаме фалшиви новини – родни или чужди.
Благодарение на вашата подкрепа и дарения успяхме да преминем през първите трудни месеци. Помощта ви доказа, че сме ви необходими.
За съжаление, вирусът все още не си е отишъл, културата ще мине през дълъг период на възстановяване. Нашата мисия е да бъдем до нея, да ѝ помагаме, за да се завърне в пълния си блясък пред своята публика. Затова отново се обръщаме към вас, нашите читатели: не спирайте да ни поддържате. Без вас ще оцелеем трудно, културата има нужда от професионални медии, които да я подкрепят и да я свързват с вас, публиката.
Все още се нуждаем от вашата финансова подкрепа. Благодарим ви от сърце за всичко направено досега и за всичко, което ще направите в бъдеще.
Има ни за вас и заради вас.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG94TTBB94001526716808
BIC: TTBBBG22
Банка ДСК
Основание: Дарение