Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Аполония“ с топ имена от литературата

Много автори, много книги, световноизвестни писатели на живо в Созопол

От ляво надясно по часовниковата стрелка: Георги Господинов, Светлана Алексиевич, Стефан ЦЦанев. Снимки: „Площад Славейков“, Фондация „Аполония“, Личен архив на Георги Господинов - „Аполония“ с топ имена от литературата

От ляво надясно по часовниковата стрелка: Георги Господинов, Светлана Алексиевич, Стефан ЦЦанев. Снимки: „Площад Славейков“, Фондация „Аполония“, Личен архив на Георги Господинов

Литуратурата е най-сериозният акцент в тазгодишното издание на фестивала „Аполония“, който започва след броени дни в Созопол. Предстоят срещи със световноизвестни писатели – гости на „Аполония“ (28 август – 5 септември) ще бъдат носителкатка на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич, както и носителят на „Международен Букър“ за 2023 г. Георги Господинов. Свои книги ще представят Стефан Цанев, Ивайла Александрова, Радослав Бимбалов, Божидар Манов, Мария Касимова-Моасе и други.

Светлана Алексиевич ще се срещне с читатели на 2 септември от 19 часа в Художествената галерия в Созопол. Беларуската писателка, автор на документалните книги „Войната не е с лице на жена“, „Последните свидетели“, „Цинковите момчета“, „Чернобилска молитва“ и „Време секънд хенд“, е носител на Нобелова награда за литература от 2015 г., като става 14-ата жена, първият беларуски и шестият рускоезичен носител на наградата.

Алексиевич нееднократно и в продължение на години заявява неприкрито позицията си срещу сегашната власт в Русия и Беларус. Документалните ѝ романи, които разкриват грозното лице на войната, човеконенавистната политика на СССР и липсата на уважение към човешкия живот в тоталитарните държави, са преведени на десетки езици. В момента Светлана Алексиевич живее в Берлин и пише книга за протестите в Беларус през 2020 г. През юли 2022 г. Алексиевич посети България, но инкогнито, по покана на литовския режисьор Оскарас Коршуновас. Тогава в Народния театър се планираше постановка по нейната книга „Чернобилска молитва“, която Коршуновас трябваше да постави като пиеса. По време на „Аполония“ писателката ще разговаря с почитателите си на тема „Разказ за катастрофа и катастрофа на разказа“, отбелязват организаторите.

Георги Господинов не просто ще се срещне с читатели, а в продължение на три дни ще води майсторски клас по творческо писане – от 1 до 3 септември в Художествената галерия в Созопол. На 3 септември предстои и разговор на читатели с него след „Международния Букър“, в залата на същата галерия.

Най-новата си книга ще представи там и Стефан Цанев – на 29 август от 18 часа. Стихосбирката „Небесна гледна точка“, издадена от „Жанет 45“, съдържа стихотворения, които писателят е писал през ХХІ век. Самият той кани читателите си с думите:

Не четете тази книга – ще ви натъжи.
Истините не са вкусни – яжте весели лъжи
!“

Новите си книги ще представят в Художествената галерия още Радослав Бимбалов („Екстазис“) на 30 август от 19 ч., Ивайла Александрова („Оловна тишина“) на 31 август от 18 ч., Божидар Манов („Хора с прякори“) на 5 септември от 18 ч., Мария Касимова-Моасе („Записки от Шато Лакрот-2“) на 5 септември от 19 ч. Александър Секулов ще говори за „Корабът на сирените“ в Археологическия музей на 1 септември от 19 ч. В програмата има още няколко литературни премиери.

По време на „Аполония“ в града ще има и книжен базар, на който много български издателства ще предлагат на посетителите своята продукция.

Пълната програма на „Аполония 2023“ 

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)