Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Арестуваха диригент за финансови злоупотреби в Разград

Задържан е заедно с каскадьор с обвинение в източване на средства от Театрално-музикалния продуцентски център в Разград

Левон Манукян е временно изпълняващ длъжността директор на Театрално-музикален продуцентски център в Разград от месец юни тази година. Снимка: Личен архив - Арестуваха диригент за финансови злоупотреби в Разград

Левон Манукян е временно изпълняващ длъжността директор на Театрално-музикален продуцентски център в Разград от месец юни тази година. Снимка: Личен архив

По сигнал за финансови злоупотреби бе арестуван диригентът Левон Манукян. Задържан е за 72 часа с обвинение за източване бюджета на Министерството на културата. Арестът му е бил в четвъртък миналата седмица, съобщава „24 часа“. Със случая се занимава съдът и прокуратурата в Пловдив.

43-годишният Манукян, директор на Театрално-продуцентския център в Разград, е обвинен за фиктивни назначения – според „24 часа“ той е увеличил щата с 60 бройки и в резултат фонд „Работна заплата“ нараснал от 150 хил. лв. през август на 1,7 млн. лв. през септември.

Диригентът е бил назначен като временно изпълняващ директор на ТМПЦ-Разград през юни, избран е по настояване на разградската общественост, научи „Площад Славейков“. Назначението му е било „до конкурс“. След сигнал, постъпил във ведомството, днес министърът на културата Найден Тодоров е освободил Манукян от поста. На Инспектората към Министерството на културата е възложено извършване на проверка по чл. 46 от Закона за администрацията за изясняване на всички факти и обстоятелства за периода на управлението на Манукян.

В контекста на случилото се Министерството на културата планира проверки на всички второстепенни разпоредители с бюджетни средства в областта на сценичните изкуства.

По случая с Манукян е арестуван и Атанас Георгиев, обвинен в пране на пари. Георгиев се представя като „каскадьор на свободна практика“. Заедно с Георгиев са задържани още двама души, които подали и сигнала за схемата, пише „24 часа“ – Петко Писков и Борис Чилов.

Новоназначените 60 човека в разградската трупа получавали възнаграждения, които значително надвишават заплатите на останалите служители в институцията. Новите кадри на ТМПЦ предавали възнагражденията си на Георгиев, той пък ги предавал на друг човек, когото твърди, че не познава.

Левон Манукян е от музикално семейство, завършил е „Оперно-симфонично дирижиране“ в Националната музикална академия. Бил е на майсторски класове по дирижиране при проф. Йорма Панула и Бернард Хайтинк. Лауреат е на конкурса „Blue Danube“ за оперни диригенти. Прави предимно кросовуър проекти.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90