Разследвания за американския президент Доналд Тръмп и репортажи за безопасност при използването и разпространяването на оръжия бяха две от основните теми, донесли награда „Пулицър“ на своите автори. Отличията за журналисти, връчвани от Колумбийския университет в Манхатън, Ню Йорк, бяха раздадени на 15 април, съобщава „Гардиън“.
Посмъртна почетна грамота, която рядко се раздава, бе присъдена на Арета Франклин за „нейния незаличим принос към американската музика и култура в продължение на повече от пет десетилетия“. При избора на лауреати Дана Канеди, администратор на 18-членния борд на наградата, се е съобразила с напрегнатата политическа ситуация в страната.
„Бяха предадени толкова много изключителни материали – коментира Канеди. – Дори в година, когато журналистиката отново е под безмилостни атаки, включително от страна на най-високия пост в държавата, и когато заплахите за сигурността за журналисти, които просто опитват да вършат работата си, остава висока.“
Победителите в сферата на новинарския репортаж бяха „Уолстрийт Джърнъл“ заради разкритието им, че бившият адвокат на Тръмп, Майкъл Коен, е предлагал подкупи на жени, които твърдят, че са имали сексуални връзки с настоящия държавен глава, преди той да заеме високия пост. „Ню Йорк Таймс“ получиха медал за репортажите си по разследване на богатството на Тръмп, така прехвърлено на децата му, че да се избегне максимално данък наследство.
Президентът отрече да е поддържал любовни връзки с въпросните жени (Сторми Даниълс и Карън Макдугъл), отхвърли и обвиненията, че е манипулирал данъците си. В отговор той определи материалите на „Ню Йорк Таймс“ по темата за „сензационни“.
Три награди „Пулицър“ отидоха за отразяването на проблеми с притежаването на оръжие в Америка, след няколко нови случая на масова стрелба. Вестникът в Южна Флорида „Сън Сентинел“ бе отличен за репортаж в полза на обществото за темата с масовата стрелба в гимназия в град Паркленд през февруари миналата година. Тогава 17 души, ученици и персонал загубиха живота си.
Отличието за извънредни новини отиде при „Дъ Питсбърг Пост Газет“ за материалите им, посветени на масовата стрелба в синагога в Питсбърг през миналия октомври, когато загинаха 11 души. Мерилендският вестник „Капитал Газет“ получи грамота за куража на редакцията, когато петима техни колеги станаха жертва на стрелец, нахлул в сградата им.
„Пулицър“ за разследваща журналистика бе връчен на трима репортери от „Лос Анджелис Таймс“ за статии за Джордж Тиндал – гинекологът в университета в Южна Каролина бе обвинен в сексуален тормоз над студентки във вуза. След публикуването на материалите в медията, над 650 жени заведоха жалби срещу висшето учебно заведение и ректорът подаде оставка.
Медалът за международен репортаж отиде при репортер, фотограф и оператор от „Асошиейтед Прес“ за отразяването на трагедиите от Йеменската гражданска война. „Ройтерс“ бе признат за репортажите си за насилие срещу мюсюлмани рохинги в Мианмар, заради което двама автори на репортажите бяха осъдени в азиатската държава на 7 години лишаване от свобода и в момента са все още в затвора.
В сферата на културата, пиесата „Fairview“ на Джаки Сиблис Друри спечели „Пулицър“ за драма. Текстът ѝ разказва за обсебването на белите хора по афро-американските стереотипи. „Пулицър“ за поезия взе Форест Гандър, а за музика – Елън Рийд.
Романът на Ричард Пауърс „The Overstory“ грабна отличието за художествен текст, а за нехудожествен наградена бе биографията на Фредерик Дъглас, писана от Дейвид Блайт, както и Джефри Стюарт за „The New Negro: The Life of Alain Locke“ и Елиза Гризуолд за „Amity and Prosperity: One Family and the Fracturing of America“. Трите книги засягат теми като раса, икономика и американска история и представят САЩ в различна светлина от тази, която сме свикнали да виждаме.
Всеки лауреат, освен медал с лика на Джоузеф Пулицър, получава и 15 хил. долара.
Почетният „Пулицър“, присъден на Арета Франклин (починала през август 2018-а) е рядък. Такива награди имат джаз музикантът и композитор Джон Колтрейн (2007), музикантът Боб Дилън (2008) и кънтри музикантът Ханк Уилямс (2010).
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение