Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Археолози откриха гроба на магьосника Мерлин

Откритието, макар и недоказуемо, изцяло съвпада с описанието от легендите

Историята за крал Артур и Мерлин може би има реални исторически корени. Снимка: Guard Archaeology Limited - Археолози откриха гроба на магьосника Мерлин

Историята за крал Артур и Мерлин може би има реални исторически корени. Снимка: Guard Archaeology Limited

Гроб, който съвпада с легендарното описание на гроба на магьосника Мерлин от легендата за крал Артур, откри екип на „Guard Archaeology Limited“ в южната част на Шотландия, съобщава организацията на сайта си.

Селцето Друмелзиер в южна Шотландия отдавна е свързано с историята за Мерлин, учителя на крал Артур. Досега тази история, както и много други от цикъла за легендарния британски крал, не е имала археологическо потвърждение и се е смятала за митология.

В близост до Друмелзиер, на брега на река Туид, се намират развалините на замъка Тинис, за който се знае, че е съществувал в края на VI и началото на VII век, когато се развиват събитията от цикъла за Артур. В легендите се твърди, че сестрата на Артур, злата магьосница Моргана, е затворила брат си в дъб на брега на река Туид.

Преди две години археолозите от фонда „Guard Archaeology Limited” започнали разкопки около замъка Тинис и открили, че мястото е било популярно дълго преди появата на бритските крале. На върха на Тинис те намерили множество парчета от кремъчни оръдия от времето на късния мезолит и ранния неолит. Открили още древни стени от укрепление от Железния век, разрушено след пожар.

На другия бряг на река Туид наскоро са били открити група древни гробници. Сред тях имало квадратно погребално място, датирано от края на III и началото на VI век от новата ера. То се различавало значително от кръглите погребения на бронзовия век, които го обкръжавали, и в него имало останки на хора с висок социален статус. Смята се, че това място е имало голямо значение за бритите в региона.

В подножието на тази гробница е имало още едно погребение, датирано към края на VI век. То изцяло съвпада с описанието на гроба на Мерлин – в подножието на древна гробница с изглед към река Туид. Разбира се, невъзможно е да се потвърди с абсолютна убеденост, че става дума за гроба на магьосника, но наличието на подобен обект на място, пропито с легенди, говори, че историята за Мерлин може би има реални исторически корени.

Легендите за крал Артур са станали популярни в Британия през XII-XIII век. Бардовете пеели за тях, а първоизточник била „История на бритите“ от валийския хронист Нений, който написал книгата си в края на VIII и началото на IX век. Той не се притеснявал да използва въображението си – не бил особено точен в географията, но описвал драконите почти като очевидец. До XII век менестрелите допълнили тази история със собствените си фантазии.

В края на XV век в Британия е издадена книгата „Смъртта на Артур“ на сър Томас Малъри – сборник от устно разказвани и писани истории, които имали отношение към легендарния крал. В нея били включени и легендите за Мерлин, вълшебник, наставник и съветник на краля.

Твърдяло се, че Мерлин произлиза от Уелс, където за пръв път демонстрирал магическите си способности, а после тръгнал да пътешества и попаднал в двора на крал Утер Пендрагон. След поредица от дворцови интриги и след като помага на Утер да отнеме жената на своя васал, Мерлин става наставник на младия Артур, помага му да извади древния меч Екскалибур от камъка и го съветва по време на царуването му.

В края на живота си Мерлин се скарва жестоко със сестрата на Артур, вещицата Моргана. Тя го затваря във вечен сън в ствола на един дъб в близост до древна гробница, уточнява легендата.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС