Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 3 години

Астронавти излитат в Космоса от САЩ за пръв път след 9 години пауза

Това е последната стъпка пред „Спейс екс“, преди да получи сертификата си за превоз на хора в космическото пространство

Робърт Бенкен и Дъглас Хърли, които тази вечер ще излетят към Международната космическа станция. Снимка: „Спейс екс“ - Астронавти излитат в Космоса от САЩ  за пръв път след 9 години пауза

Робърт Бенкен и Дъглас Хърли, които тази вечер ще излетят към Международната космическа станция. Снимка: „Спейс екс“

НАСА и частната компания „Спейс екс“ на Илън Мъск ще изпратят днес двама астронавти в Космоса. Капсулата „Crew Dragon“ е първата ракета от 2011 г. насам, която ще излети от американска територия. Робърт Бенкен и Дъглас Хърли, и двамата с дългогодишен опит, ще пътуват до Международната космическа станция. Излитането е насрочено за 27 май, 23,33 ч. българско време.

Мисията с името „Демо-2“ цели да докаже, че „Спейс екс“ има способността да прати хора до Международната станция и след това да ги върне безпроблемно на Земята. Това е последната стъпка, през която ракетата на милиардера предприемач трябва да премине, за да бъде сертифицирана от НАСА за дългосрочни мисии в космоса с астронавти.

Ракетата „Falcon 9“ ще излети от космическия център „Кенеди“ във Флорида заедно с двамата космонавти. След около десетина минути, ако операцията мине безпроблемно, те ще излязат в космическото пространство, а 24 часа по-късно ще пристигнат в Международния космически център. Две минути след излитането, ракетата ще се раздели на две, като едната част ще се върне и ще кацне на специално конструиран от „Спейс екс“ кораб за приземяване, ситуиран в Атлантическия океан, а другата част с двамата космонавти ще продължи полета си. В Центъра те ще извършват проучвания и ще работят с останалия екипаж. Кога „Falcon 9“ ще се завърне на Земята зависи от готовността на следващите му пътници, но може да остане там до 210 дни, ако това се наложи.

През март 2019 г. същата ракета направи успешен тестови полет до Космическата станция и обратно, без хора на борда си. Тя е по-удобна от държавните ракети „Аполо“ на САЩ, които пратиха човек на Луната, и от „Съюз“ на Русия, с които се извършват полетите до станцията – седемместна е и побира повече хора. Освен това се смята, че е по-лесна за управление – вместо с десетки копчета и бутони, разполага с тъчскрийн пад за функциите, които може да се управляват просто с едно натискане.

Излитането по принцип би привлякло много зрители, но заради настоящата ситуация с коронавируса от НАСА призовават хората да си останат у дома. Вместо това събитието може да се проследи на живо тук след регистрация, да се гледа по НАСА Тв, или на живо в Ютюб.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите.

Разбрах