Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Австралия и Нова Зеландия със „Златен лъв“ на Венецианското биенале

Аборигени и маори разказват за чувството си за „чуждоземност“ в своите родини

На черните стени и тавана на помещението художникът Арчи Мур е нарисувал с тебешир генеалогичното си дърво – почти 3,5 хиляди имена на хора от почти хилядолетие насам. Снимка: Национална галерия на Австралия - Австралия и Нова Зеландия със „Златен лъв“ на Венецианското биенале

На черните стени и тавана на помещението художникът Арчи Мур е нарисувал с тебешир генеалогичното си дърво – почти 3,5 хиляди имена на хора от почти хилядолетие насам. Снимка: Национална галерия на Австралия

Лауреатите на големите награди на Венецианското биенале са Австралия и Нова Зеландия, съобщиха организаторите на 20 април, в деня на откриване на най-голямото събитие в съвременното изкуство. Артисти от коренните народи на двете държави представиха историята и традициите си, преплетени с чувството за „чуждоземност“, което изпитват в собствените си страни.

„Златен лъв“ за най-добър павилион получи Австралия, представена от художника Арчи Мур. Изложбата му „Kith and Kin“ (от средноанглийски – „приятели и роднини“) разказва за историята на коренните народи от континента, към два от които принадлежи самият автор. На черните стени и тавана на помещението художникът е нарисувал с тебешир генеалогичното си дърво – почти 3,5 хиляди имена на хора от почти хилядолетие насам. В центъра на павилиона е поставена маса насред изкуствено езеро с черна вода, върху която има документи за гибелта на коренните австралийци.

„Kith and Kin“ на австралийския художник Арчи Мур. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Самият Мур казва, че с проекта си той иска да пренесе своите предци в настоящето и бъдещето, където към тях ще се отнасят по-хуманно. Инсталацията му е и осъдителна присъда срещу потискането на коренните народи от европейските колонизатори. Към какъвто народ или племе да принадлежат, хората неизбежно са свързани помежду си и си делят планетата, заяви художникът по време на церемонията за връчване на наградите.

Вторият „Златен лъв“ бе връчен на групата „Mataaho Collective“, съставена от четири художнички маори от Нова Зеландия. Бриджит Ревети, Арена Бейкър, Сара Хъдсън и Тери Те Тау са създали инсталация от влакна, посветена на живота и системата от знания на маорите. При това се опират на традицията за изработване на килими такапау, използвана по време на различни церемонии, най-вече при раждане на деца.

Инсталацията, отличена с втория „Златен лъв“, на творчески колектив от жени маори. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Темата на тазгодишното Биенале е „Чужденци навсякъде“. За пръв път събитието е курирано от представител на Латинска Америка – бразилеца Адриано Педроза.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg