Бившата примабалерина на Болшой театър Анастасия Волочкова обвини бившето ръководство на най-големия оперен и балетен театър в Русия в организиране на проституция сред балерините, съобщава изданието „Газета.Ru“. Подобни твърдения изказа и хореографът Николай Цискаридзе, който в Ютюб шоу, водено от Василий Конов, заяви, че Сергей Филин, художествен ръководител на Болшой, е оказвал сексуален тормоз върху балерината Анджелина Воронцова.
„Филин посмя да ми каже в очите: „Ти си умно момче, посъветвай я да направи някои неща и всичко ще се подреди за нея”, казва във видеото Цискаридзе.
Според него именно този непрестанен сексуален тормоз е принудил балерината да напусне Болшой театър.
Вижте още: КИСЕЛИНА В ЛИЦЕТО НА ХУДОЖЕСТВЕНИЯ ДИРЕКТОР НА БОЛШОЙ
В подкрепа на думите му бившата прима Анастасия Волочкова допълва пред „Газета.Ru“, че в театъра „цари хаос и корупция“, а балерините „ги превръщат в проститутки“. По думите на танцьорката това е започнало още в началото на новия век, когато тя е била уволнена от театъра, след което е спечелила съдебното дело срещу уволнението си.
„Станах заложник на ситуацията, когато в репертоарната политика на Болшой театър започнаха да се намесват парите. Баровците идваха и казваха: „Ето тази ми пусна и тя ще танцува, а другата не ми пусна, изгонете я“, заявява балерината пред „Газета.Ru“.
„След като спечелих делото срещу Болшой, много момичета от кордебалета се осмелиха да ми разкажат какви кошмари се случват в театъра – казва Волочкова. – Олигархичният кръг начело с Анатолий Иксанов устройвал банкети, докато снимали в дворци в Лондон и Париж. Администрацията изпращала балерини на тези вечеринки, като ги предупреждавала, че след банкета ще има „продължение“ и те са задължени да забавляват гостите дори в леглото. Ако момичетата отказвали, отстранявали ги от роли.“
Волочкова допълва, че на нейната молба да заговорят публично и да огласят тази информация, всички балернии отговорили, че се страхуват.
Балерината разказва и за тормоз, оказван от бившия ръководител на балетната трупа в Мариинския театър Махар Вазиев, който поставял условия от „личен и финансов характер“. Тя била 18-годишна, когато постъпила в трупата на Мариинския театър и след като отказала на Вазиев, той превърнал живота ѝ в кошмар. След това заминал за Милано и оглавил балетна трупа там. Ситуацията се повторила в Италия, но тамошното ръководство го отстранило от поста. След това той постъпил в Болшой и пренесъл навиците си зад кулисите и в тази трупа. Волочкова твърди, че Вазиев лично осигурявал балерини на олигарсите и дори построил специален хотел, където устройвал бурни нощи „с консумация“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение