Liudmil Grigor Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Българите предпочитат поп, попфолк и естрада

Всеки трети българин посещава концерти, тези зрители по-често са между 20 и 50 г. и са с висше образование, гласи социологическо проучване на „Тренд“

Владимир Ампов - Графа пя пред 20 хил. зрители на националния стадион „Васил Левски“ на 30 септември 2023 г. Снимка: „Монте мюзик“ - Българите предпочитат поп, попфолк и естрада

Владимир Ампов - Графа пя пред 20 хил. зрители на националния стадион „Васил Левски“ на 30 септември 2023 г. Снимка: „Монте мюзик“

Най-предпочитаните жанрове музика за българския слушател са поп, попфолк, естрада, рок и народна музика. Това сочи проучване, проведено от агенция „Тренд“ по запитване на Българската асоциация на музикалните продуценти, съобщават от БАМП. Проучването е проведено сред 1010 респонденти на възраст 16-64 г., от всички административни области на страната в периода 22 ноември – 9 декември 2023 г.

Повечето българи са уточнили, че слушат повече от един жанр музика, а 20% от тях слушат над пет различни жанра. Една трета от хората слушат попмузика. Феновете на този жанр по-често са висшисти. Също една трета от хората посочват и попфолк музиката между жанровете, които слушат. Попфолкът е еднакво популярен и сред двата пола, по-често от средното сред хора между 20 и 50 г., живеещите в селата и притежаващите основно и по-ниско образование. 28% са тези, които посочват естрадата между жанровете, които слушат, като това е по-характерно за жените и хората над 40 г. Близо една четвърт от българите (24%) са фенове на рока. По-често този жанр се посочва от мъжете и по-младите възрастови групи, живеещи в градовете. Народната музика посочват 20% от респондентите.

При въпрос кой е най-често слушаният жанр при това разнообразие, категорично печели попфолкът – 17% от респондентите посочват него. Поп предпочитат 15%, а рок – 14 % от хората, ако изборът трябва да падне върху само един жанр. Народната музика изпреварва класическата – фолклорът е предпочитан от 6%, а класиката – от 5% като първи избор.

Най-предпочитаният източник на музика в България е радиото. Това са отбелязали 39% от запитаните (22% – музикално радио и 17% – неспециализирано радио). Изключение от тази тенденция са най-младите (16 – 19 г.), които поставят на първо място музикалните телевизии. Телевизиите са най-ползваният източник и в селата. Общо делът на телевизиите е 27%. Дигиталните платформи пък са най-предпочитан източник на музика за 12% от българите. През 2023 г. всеки четвърти слуша или е слушал музика през тях. Всеки трети от ползвателите на музикални стрийминг платформи у нас плаща за абонамент. Водещ избор сред дигиталните източници на музика е Ютюб. 42% от българите са използвали тази платформа през 2023 г. По-високо потребление на тази платформа се наблюдава сред хората между 20 и 40 г. и висшистите, които слушат музика ежедневно.

Най-предпочитаното място за слушане на музика е вкъщи за 29% от българите, а за 26% е колата. По 12% си делят  слушането на музика на работното място и в заведенията.

Всеки трети българин посещава концерти и слуша музика на живо. 62% от тази една трета предпочитат да отидат на фестивали на открито, 52% са ходили на концерт в зала, а 29 % са слушали музика на живо в клуб. Хората, които предпочитат живия досег с музиката, по-често са на възраст между 20 и 50 години и са с висше образование.

Въпреки достъпността на музиката днес, нелегалните начини за слушане все още се използват от притеснително голям процент хора. Близо 30% от българите са сваляли музика под формата на аудиофайл, като най-често това е тенденция при най-младите и намалява с покачване на възрастта.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg