Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Българите са нещастни заради политиците, разчитат само на познати и роднини

Начело в класацията по щастие са скандинавските държави, САЩ изпадна от Топ 20

Социалната среда у нас спасява хората от чувството на безнадеждност от корупцията във властта и бизнеса. Снимка: Иван Шишиев/Етюд-и-те на София - Българите са нещастни заради политиците, разчитат само на познати и роднини

Социалната среда у нас спасява хората от чувството на безнадеждност от корупцията във властта и бизнеса. Снимка: Иван Шишиев/Етюд-и-те на София

България е на 85-о място по щастие в света, става ясно от годишния доклад „World Happiness Report“. Страната ни е паднала с 4 пункта в класацията на щастливите хора в сравнение с 2024 г., когато е била на 81 позиция. Сега родината ни е в компанията на Северна Македония (86-а позиция), Армения (87-а позиция), Албания (89-а) и Грузия (91-а позиция). В статистиката са включени общо 147 държави.

Средната оценка на живота в страната ни е 5,554 от 10 максимални пункта. При разбивка на въпросите става ясно, че респондентите от България са най-недоволни от властта, но се чувстват спокойни в компанията на съседи, приятели и роднини. Възприятията за корупцията в правителството и бизнеса са най-проблемни за участниците в анкетата, следвани от неудовлетвореност от липсата на свобода на избор. За сметка на това страната ни се изкачва главоломно напред в класацията (на 15-а позиция) по т. нар. „показател“ социална подкрепа – разчитат на познати и роднини, когато човек са в беда.

Детайлно е изследван и факторът „доброжелателност“ и по-конкретно колко често хората са се ангажирали с благотворителни дейности през изминалия месец – дали са участвали в дарителска кампания, били ли са доброволци, помогнали ли са на непознат. Най-рядко у нас се случва доброволчеството, става ясно от отговорите, докато даренията са по-редовна практика. Зададен е и хипотетичният въпрос от кого най-често очаквате да върне загубения ви портфейл, от който става ясно, че българите имат най-високо доверие в полицията и най-ниско – на непознатия.

Докладът за щастието излиза за 13-а поредна година и съвпада винаги с 20 март, Международния ден на щастието. Изследването е на „Gallup World Poll“, като позицията на една държава се определя от средната оценка на щастието на дадена държава за три минали години, в този случай от 2022 до 2024 г.

Начело на класацията отново са скандинавски държави, челната позиция е за Финландия, следвана от Дания, Исландия и Швеция. Норвегия е на седмо място. Тази тенденция изследователите обосновават най-вече с чувството за общност (там отговорите на въпроса за откраднатия портфейл са най-позитивни) и с възприятието им за живот далеч от материалното.

Изненада е безпрецедентното отпадане на САЩ от Топ 20 тази година, страната е на 24-о място по щастие. За това са отговорни предимно по-младите респонденти в проучването, които споделят, че не се чувстват подкрепени от приятели и семейство, имат ограничена свобода на избора и следователно са по-песимистични в очакванията си за живот.

В дъното на класацията са Зимбабве, Малави Ливан, Сиера Леон и Афганистан.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)