„Човек би очаквал подобряване на свободата на медиите в страната, тъй като България бе председател на Съвета на ЕС в първата половина на годината, но вместо това се случи точно обратното“, се казва в годишния докладът на „Репортери без граници“ за свободата на словото в България. Страната ни отново е на 111-о място, където бе и през 2018-а. В класацията България е след Кувейт, Ангола и Етиопия и преди Мали, Никарагуа, Боливия и Габон – на последно място сме в Европейския съюз. След нас са още Русия (149-а), Беларус (153-а), Турция (157-а).
Според международната неправителствана организация, причините държавата ни да не променя мястото си на картата на свободните медии са няколко – на първо място се посочва убийството на телевизионната журналистката Виктория Маринова през октомври, трето нападение над журналист за 2018-а. У нас бе отсъдено, че случаят е пример за битова престъпност и няма нищо общо с работата на Маринова, но според „Репортери без граници“ е имало „явен опит да се прикрият обстоятелства от страна на властите, като се разтрогне разследването“.
„Корупцията и сблъсъците между медиите, политиците и олигарсите са широко разпространени в България“, пише още в доклада от 2019 г.
Въплъщение на това твърдение, според организацията, е Делян Пеевски – собственик на два вестника („Телеграф“ и „Монитор“), на телевизионен канал (Канал 3), на новинарски онлайн медии и на голяма порция от медийното разпространение, се посочва в доклада.
„Правителството продължава да раздава на медиите средства от еврофондовете при пълна непрозрачност и ефектът е, че получателите биват подкупвани да не критикуват властите или изцяло да се въздържат от отразяване на определени проблемни сюжети. В същото време се е увеличил натискът на правораздавателните органи върху независими медии като групата „Икономедиа“. Заплахите срещу репортери нараснаха през последните месеци до степен, че да си журналист в България вече е опасно“, заключава докладът за страната ни.
В обобщаващия доклад за състоянието на журналистиката във всички 180 проучени държави, се отбелязва, че в Европейския съюз, и в частност на Балканите, се забелязва вторият най-голям спад в резултатите (1,7% по-ниски спрямо миналогодишния доклад).
„Това все още е районът, където свободата на медиите се цени най-много и където по принцип професията се упражнява по най-сигурния начин, но независимо от това журналистите са изложени на сериозни заплахи – сочи изследването. – От убийства в Малта, Словакия и България, през вербални и физически атаки в Сърбия и Черна гора, до непрецедентно ниво на насилие по време на протестите на Жълтите жилетки във Франция.“
Като негативен пример от страната ни се дава и ареста на Димитър Стоянов от „Биволъ“ и Атила Биро от румънския им партньор „RISE Project Romania“ през септември в Перник – двамата журналисти разследваха случай на злоупотреба с евросредства.
В едва 8% от държавите медийната ситуация е определена за добра, в 37% е проблемна и в 29% – трудна. Задоволителна е в 16%, а много сериозна – в 11%. България попада в графата „трудна ситуация“.
На първите места по свобода на словото са Норвегия, Финландия, Швеция, Холандия и Дания. Северна Корея и Туркменистан са в дъното на класацията.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение