Десетки непубликувани досега и неподписани скици на Винсент ван Гог бяха публикувани в книга от родена в България изследователка – 77-годишната изкуствоведка Богомила Уелш-Овчаров, специалист по живота и творчеството на художника. Невижданите негови творби обаче, за които се твърди, че са създадени по време на престоя му в Арл, създадоха сериозни спорове в научните среди, а от музея на Ван Гог в Амстердам заявиха, че няма причина да се приписват на прочутия художник.
Книгата „Винсент ван Гог, мъглата на Арл“ съдържа 56 снимки на 65 рисунки и скици, които авторката Уелш-Овчаров, живееща в Торонто, твърди, че са създадени в счетоводен тефтер на хотел, в който Ван Гог пребивава по време на престоя си в Арл през 1888 г.
Автентичността на скиците е подкрепена и от уважавания изследовател на Ван Гог Роналд Пинкванс, който нарича работата „най-революционното откритие в цялата история на творчеството на Ван Гог“.
Самата книга бе представена на пресконференция в Париж във вторник. Минути след нейното начало обаче от музея на художника в Амстердам, най-авторитетният институт, който се занимава с живописеца, разпространиха становище, според което рисунките не са на Ван Гог, а „имитации“.
Уелш-Овчаров, която е курирала няколко големи изложби на холандския художник (включително и една в музея „Орсе“ в Париж), се придържа към твърденията си. Тя обяснява, че е разбрала за тефтера през 2013 г. и си спомня първоначалния си шок при виждането на първата страница, където има рисунка на кипариси.
Точната история на дневника е неясна. Неговата собственичка, предпочела да остане анонимна, го е получила от майка си преди повече от 50 години и заявява, че не е имала представа за връзки с Ван Гог. За нея това е бил просто „хубав албум с рисунки“, който ѝ напомнял за майка ѝ, казва Уелш-Овчаров.
В предговора на новата книга притежателката на тефтера пише, че го е получила за 20-ия си рожден ден към края на Втората световна война, след бомбардировките на Арл. След разрушенията майка ѝ открила набор от архивни материали в една от стаите на свой имот, а сред тях била и голяма книга с рисунки, както и малък ръчно изписан бележник. Без да знае нищо за изкуство, тя нямала идея за важността на откритието и просто го прибрала.
Това бил краят на тази история, ако въпросната дама не показала работите на свой приятел и съсед, изкуствоведът Франк Бейл. Той имал предчувствие, че това не са просто нечии случайни скици и се обадил на своята колежка Богомила Уелш-Овчаров.
Според нея Ван Гог е получил тефтера от Жозеф и Мари Гино, собственици на „Кафе дьо ла Гар“ в Арл, където художникът бил от май до септември 1888 г. Предвид качеството на хартията, той най-вероятно е бил силно ентусиазиран от това да използва бележника.
Твърденията на Уелш-Овчаров са, че Ван Гог е рисувал в него предмети и пейзажи, които са го впечатлявали по време на обиколките му в Прованс. На скиците има купи сено и слънчогледи, както и впечатляващо познат автопортрет на Ван Гог, изгорял от слънцето и със своята прочута сламена шапка.
Уелш-Овчаров е прекарала последните три години в работа „като учен“ върху тефтера и вярва, че има категорични доказателства за автентичността му. Към онези, които я опровергават, заявява, че отричат революционно откритие без да позволят диалог.
Но специалистите в музея на Ван Гог са убедени, че става дума за имитации. Те са проучили 56-те снимки на рисунките, както и някои от оригиналите им преди пресконференцията, на която книгата бе представена. Изследователите от института са „на мнение, че работите не бива да бъдат приписвани на Винсент ван Гог“.
Според тях в скиците е използвано кафяво мастило – от вид, който никога не е бил откриван в творчеството на художника в този период. Изследователите от музея смятат още, че Ван Гог не е бил особено запознат с местата, нарисувани в бележника.
Вижте още: ДА ОБИЧАШ ВАН ГОГ И ДА ГО ПРЕСЪЗДАДЕШ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение