Българска скулптура се включи в „арт олимпийските игри“ в Ню Йорк след лична покана от организаторите. „Синхроничност“, дело на българския скулптор Радослав Султов, се завърна в София, след като представи страната ни на престижната международна изложба „Artiade“ в квартала „Лонг Айлънд Сити“.
„Синхроничност“ (50x47x36 см) представлява многопластов лабиринт, вдъхновен от идеята, че съвпаденията не са случайни, а резултат от дълбоки взаимодействия, свързващи ни с необятната вселена. Създадена през 2017 г., творбата интерпретира връзката между време, пространство и съзнание.
Гостуването ú в Ню Йорк – за което „Синхроничност“ прелетява над 14 хил. км – става възможно с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Преди това скулптурата също е пътувала надалеч за изложба – още в годината на създаването си отива до град Уху, Китай, за събитие, организирано от Китайския скулптурен институт.
Изложбата „Artiade“, посветена на модерното изкуство от цял свят, сама се определя като културния еквивалент на Олимпийските игри. Третото издание на събитието се проведе през ноември тази година и предостави на участниците си общо 4 000 кв. м изложбена площ. Включиха се 97 творци от 53 нации.
Изложението, гостувало през 1996 г. в Атланта, САЩ, и през 2004 г. в Атина, се организира с идеята да предостави платформа на творци, които може би биха останали незабелязани, ако разчитаха на установените пътища на успеха в изкуството. Кураторите на всяка експозиция не се водят от световните тенденции, а основен критерий при отсъждането им е неповторимият начин на изразяване на творците.
След участието си в Ню Йорк, „Синхроничност“ ще бъде трансформирана в патиниран метал, казва нейният автор.
Радослав Султов (р. 1976 г.) завършва магистратура по скулптура в Националната художествена академия в София, след това специализира в Испания и Швеция. Негови творби облагородяват обществени пространства и открити колекции в над 20 държави по света. Сред най-значимите му произведения са „Спирален куб“ пред централата на „BenQ“ в Тайпе, Тайван, „Ривъргейт“ в Гранд Бей-Уестфийлд, Канада, „Дигитална рапсодия“ пред Филхармонията в Ополе, Полша, и „Фрагмент от вълна“ в международния скулптурен парк в Хайнинг, Китай.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение