Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Български кукери на френски фотограф влязоха в „Гардиън“

Чубака от „Междузвездни войни“ е вдъхновен от народните традиции, казва французинът Чарлз Фреже, заснел бабугерите в България

Бабугерите, заснети от Чарлз Фреже, описани от него за „Гардиън“ като мъже, които се обличат в животински кожи и изпълняват ритуали за прогонване на злите духове.  - Български кукери на френски фотограф влязоха в „Гардиън“

Бабугерите, заснети от Чарлз Фреже, описани от него за „Гардиън“ като мъже, които се обличат в животински кожи и изпълняват ритуали за прогонване на злите духове.

Българските кукери намериха място в  „Гардиън“ като част от поредицата на изданието „Моят най-добър кадър“. В нея автори от цял свят разказват своите приключения и трудности във фотографията.

На фокус на 7 февруари е френският фотограф Чарлз Фреже и негов кадър с бабугери, описани от него като мъже, които се обличат в животински кожи и изпълняват ритуали за прогонване на злите духове. Фреже вероятно е бил на кукерския фестивал в Перник, но не наскоро, тъй като представената снимка е датирана от 2010 г.

„Моята работа не е да заснема маскарада, а да хвана фигурите, които са почти като скулптури – разказва фотографът. – Когато се уговарям с тези мъже, аз искам да ги заснема в техния пейзаж, на тяхна територия. Излизаш в полето и наблюдаваш как мъжете се преобличат до колите си, след което идват и застават пред теб. Силен е моментът, когато се изправиш пред тях и точно това харесвам.“

По-надолу Фреже разказва малко повече за самите костюми – трябват кожи от около осем кози за изработката на един кукерски костюм, а мъжете, които ги носят, трябва да са физически добре подготвени заради тежестта на кожите.

Кадърът, представен в „Гардиън“, е част от проекта на Фреже „Wilder Mann“ от 2010-2011 г., заради който той обикаля цяла Европа в търсене на дивото у хората и го намира най-често изразено в костюмите по повод традиционен празник. Като част от проекта си той заснема още и български сурвакари.

„В началото на проекта нямах проблем, когато някой ми каже „О, това е езичество“, след което да ми обясни, че това е наистина древна традиция, зародила се през Средновековието или още по-рано – обяснява фотографът. – Но произходът на тези традиции трудно може да се датира с точност, а самият обичай се е адаптирал във времето и постоянно се променя. Влияе се от медиите, технологиите, киното, Фейсбук, от всичко. И влияе на киното от своя страна. Чубака от „Междузвездни войни“ например е вдъхновен от народните традиции в Европа.“

Фреже обяснява и процеса си на работа, но твърди, че не се стреми към нищо сложно. Обикновено 45 минути са му достатъчни, за да заснеме планирания кадър, но „винаги има нещо, което не може да контролираш“.

„Очевидно е, че този костюм е фалически – казва още той. – Голяма част от тези традиции се свързват с плодородието. Трябва да си тийнейджър или млад мъж, деца и жени не се допускат в този кръг. Правилата са много строги и човек винаги иска да знае защо. Защото в крайна сметка какво е това? В България става дума за група мъже, които ще прекарат три дни в скачане и танци в костюма, пиене на твърде много алкохол и позиране за селфита за социалните мрежи. Мисля, че комбинацията от носенето на костюма и липсата на кислород вътре, плюс погълнатия алкохол, може да накара хората да вярват, че са истински животни.“

Още кадри на Фреже, част от проекта му „Wilder Mann“, може да се открият в сайта на фотографа.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90