Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Българските думи на 2023 г.: „Изкуствен интелект“, „сглобка“ и „времеубежище“

Класацията показва, че общественото съзнание вече не е толкова силно насочено към политиката

Изразът „изкуствен интелект“ бе обявен за дума на годината само седмица, след като Софийският университет представи първата българска разработка в областта на ИИ. Снимка: Стефан Василев/БГНЕС - Българските думи на 2023 г.: „Изкуствен интелект“, „сглобка“ и „времеубежище“

Изразът „изкуствен интелект“ бе обявен за дума на годината само седмица, след като Софийският университет представи първата българска разработка в областта на ИИ. Снимка: Стефан Василев/БГНЕС

Две думи и словосъчетание – „изкуствен интелект“, „сглобка“ и „времеубежище“ – бяха избрани за думите на 2023 г. за България, съобщиха от платформата „Как се пише“, която за поредна година организира допитване по темата.

„Изкуствен интелект“ е събрал 45% от гласовете в онлайн анкетата, следван от „сглобка“ с 37 на сто и „времеубежище“ с 35 процента. Тези думи и изрази са следвани от „война“, „Шенген“, „демонтаж“, „ротация“, „Букър“, „евроантлантик“ и PISA.

Класацията отразява по-скоро обществените нагласи към събития, отколкото езикови характерности, става ясно от анализа на допитването. Допълнителното проучване включва и анализ на данните от системата за глобален медиен мониторинг Sensika. Единственото съвпадение между двете класации е споменаването на „война“.

Според д-р Павлина Върбанова, създателка на портала „Как се пише?“, употребата на словосъчетанието „изкуствен интелект“ е нараснала почти пет пъти в сравнение с 2022 г.

Организаторите отбелязват и положителна тенденция – две от думите в окончателната класация са свързани с култура – „Букър“ и „времеубежище“. Заедно с израза „изкуствен интелект“, това показва, че общественото съзнание вече не е толкова силно насочено към политиката, смятат експертите.

Според членката на журито Доротея Николова, трябва да се отбележи,че думата „война“, заела първо място миналата година, сега е чак на четвърто, което показва, че хората са претръпнали към ужаса, макар през 2023 г. да се е разразила още една война в Близкия Изток.

През 2022 г. на челни позиции бяха „война“, „инфлация“, „Украйна“ и „избори“. А през 2021-ва на първите три места в анкетата се наредиха некнижовната дума „преценям“, „антиваксър“ и „изчегъртване“.

Журито в допитването отново беше съставено от дългогодишни наблюдатели и участници в обществените процеси у нас и езикови експерти: д-р Павлина Върбанова – създателка на платформата „Как се пише?“, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература, и журналистка, и д-р Иван Ланджев – поет и есеист.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg