Парад на някои от най-интересните фестивални филми ще предложи „Синелибри“ до края на октомври, но българските заглавия понякога незаслужено потъват в шума на продукциите, спрягани за „Оскар“. Българската селекция на кино-литературния фестивал е скромна, но силна, представена от адаптация на „През чумавото“ на Йовков; документален филм за участието на Фани Попова-Мутафова в нацистката пропаганда у нас; историята на изследователя Христо Пимпирев и един нестандартен „филмов пърформанс“, посветен на Цветан Тодоров.
Макар и да използва литературната основа на „През чумавото“, филмът „Чума“ на Иван Владимиров вероятно ще се стори актуален на зрителите. Действието се развива по време на чумна епидемия, която не подминава българските земи в началото на XIX век. Заразата изкарва най-примитивните инстинкти у хората в борбата им за оцеляване, но на фона на смъртта и страха се появява и искрица любов.
Главната роля в „Чума“ е поверена на Свежен Младенов. Във филма, продуциран от „Мирамар филм“, участват още Велислав Павлов, Добрин Досев, Любомир Бъчваров, Станислав Пеев и Людмила Сланева.
„Чума“ ще има две прожекции в рамките на фестивала – на 14 и 18 октомври в кино „Люмиер“.
Вижте още: ЛЮБОВ НАСРЕД ПАНДЕМИЯ В ЕКРАНИЗАЦИЯ НА „ПРЕЗ ЧУМАВОТО“ НА ЙОВКОВ
Липсата на човещина в нечовешки времена е основна тема и във „Ваймар Експрес“, дебютния филм на Милена Фучеджиева. Документалната продукция осветява слабо известни факти за пропагандата за нацистка културна хегемония над Европа, водена от страна на Йозеф Гьобелс, Кнут Хамсун и Робер Бразийяк, подета у нас от писателката Фани Попова-Мутафова. Филмът е вдъхновен от книгата „Новият нацистко-фашистки ред за европейската култура“ на историка Бенджамин Мартин, издадена от „Харвард прес“.
Световната премиера на филма бе на 8 октомври, но продукцията ще има чести прожекции до края на фестивала.
На един европейски интелектуалец е посветен филмовия пърформанс в програмата на „Синелибри“ – на 18 октомври Леа Тодоров ще представи емоционален филмов спектакъл с текстове, архиви и видеоклипове, посветени на баща ù Цветан Тодоров и неговата амбивалентна връзка с родината. През 2014 г., три години преди смъртта си, Цветан Тодоров моли дъщеря си да заснеме едно последно пътуване.
„Пътуваме заедно през една непозната страна – разказва тя. – Този, който е напуснал комунистическа България преди 51 години и който толкова трудно се връща, сякаш се страхува да не срещне там далечния си зъл двойник. Двойника, в когото би се превърнал, ако беше останал в тази тоталитарна държава.“
Леа Тодоров е поканена на „Синелибри“ и като член на журито, оглавявано от Уилям Болдуин. В рамките на фестивала тя ще представи своя документален филм „Мария Монтесори: Новата жена“ за живота и метода на обучение на популярната педагожка.
На далечно пътешествие отвежда „Да бъдеш Христо Пимпирев“, документален филм на Мария Чернева за прочутия полярен изследовател. Като един от изследователите на Антарктида, във филма Пимпирев и близките му поемат на едно пътешествие, почти толкова важно, колкото и онова до Южния полюс, за да достигнат до непознати и много любопитни истории от детството и юношеството му. Заедно те ще търсят отговор на въпроса какво движи един учен и откривател да следва своите мечти. Филмът, копродукция с БНТ, допълва образа му и като баща с разказите на неговата дъщеря.
„Да бъдеш Христо Пимпирев“ има само една прожекция в програмата на фестивала – на 11 октомври в кино „Одеон“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение