Властите в Бангладеш обмислят премахването на исляма като национална религия на страната, след като водещ политик заяви, че народът приветства „силата на секуларизма“.
Д-р Абдур Разак от управляващата партия Awami League предложи религията да бъде изтеглена от Конституцията на дискусия в Националния пресклуб в столицата Дака, предава британският „Индипендънт“.
„Бангладеш е страна на обществена хармония – коментира той. – Тук живеем с хора от всички религии и не бива ислямът да е конституиран като държавно вероизповедание.
Казвал съм го в чужбина, казвам и сега, че ислямът ще отпадне от Конституцията, когато настъпи моментът. Силата на секуларизма е с хората в Бангладеш. Тук няма такова нещо като „малцинство“.“
Разак смята, че ислямът е останал държавна религия по „стратегически причини“ – на дискусията обаче той отказа да говори по-подробно по темата.
Мюсюлманската религия е най-голямата в Бангладеш – изповядват я около 150 милиона души. В страната се намира четвъртата по големина ислямска общност в света след Индия, Пакистан и Индонезия. Според национално проучване от 2003 г., религията е основният начин, по който хората в Бангладеш се самоопределят. Атеизмът в държавата е рядкост.
По време на скорошна своя реч министър-председателят Шейх Хасина подчерта важността от „полагането на грижа“ към онези, които следват малцинствени религии.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение