В знак на протест срещу руската агресия в Украйна, Холивуд изтегли прожекциите на филмите си през март 2022 г., но това не спира руските кина все пак да организират прожекции на популярни чужди заглавия като „Барби“ и „Опенхаймер“, разказва „Гардиън“.
Двата филма, които доминираха в летния боксофис по цял свят, могат да се гледат в най-големите руски градове под носа на властите в Москва, Санкт Петербург и Казан. Събитията не се провеждат в бункери под зоркия поглед на мускулести охранители, както някои може би си представят. Холивудските продукции се излъчват в обикновените киновериги и салони, но, разбира се, без маркетинг. Няма постери, предстоящата прожекция се промотира от уста на уста сред приятели и при необходимост от запълване на още места в залата, информацията се споделя на страниците на кината в социалните мрежи.
Кината прикриват прожекцията допълнително, като технически продават билети за руски кинозаглавия, а „Барби“ и „Опенхаймер“ се показват като „безплатна предварителна прожекция“, разказва един от нелегалните зрители пред „Гардиън“. Не е необичайно филмите да се рекламират в социалните мрежи под различно име, в киносалон в Москва например „Барби“ се рекламира като „Бързи срещи“, а „Опенхаймер“ като „Вкочанен“.
Към тайните прожекции има голям интерес, и то предимно от млади хора, споделя Антон Долин, доскорошен редактор на „Изкуство Кино“, едно от най-старите и популярни филмови списания в Русия. Долин в момента живее в Рига, принуден да напусне родината си след началото на войната. Популярността на холивудските филми е своеобразен протест срещу войната, а посещението на прожекциите позволява на зрителите да упражнят отнетите си права след руската инвазия.
„Те приемат гледането на холивудски филми като право“, коментира Долин.
Бойкотът на големите американски студиа означава, че руските кина нямат право да показват холивудски филми, а пиратското разпространение се следи чрез дигитални водни знаци. Прожекциите на „Барби“ и „Опенхаймер“ са спънати и на местно ниво от Министерство на културата, откъдето пък ги забраниха, тъй като не отговарят на „традиционните руски ценности“.
Руските кина обаче все пак са се сдобили с копия от филмите или чрез „изтичане“ от съседни рускоговорящи страни, или чрез хакване на стрийминг услугите. „Барби“ например бе пуснат онлайн във Великобритания и САЩ на 12 септември и само дни по-късно кината в Русия са организирали прожекции, разказва „Гардиън“. По изчисления на самия Долин нелегалните излъчвания на „Барби“ са спечелили около 200 млн. долара от продажба на билети в Русия, значителна част от т. нар. паралелна икономика.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение