Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Барби“ вкара £80 млн. в британската икономика

Филмът, заснет във Великобритания, с огромна печалба за студиото, но и за местния бизнес

Марго Роби в сцена от „Барби“ - „Барби“ вкара £80 млн. в британската икономика

Марго Роби в сцена от „Барби“

Филмът „Барби“ е вкарал £80 млн. (над €91 млн.) в британската държавна хазна, отчитат от студио „Уорнър Брос“. Продукцията на Грета Геруиг, заснета на Острова за 145 млн. долара, бе хитът на лятото и отчете над 1,4 млрд. долара от продажба на билети. По време на продукцията на филма във Великобритания са били разкрити 685 работни места, се казва още в доклада на „Уорнър Брос“, направен по запитване от британските управляващи, съобщава „Гардиън“.

Холивудското студио бе само част от компаниите и организациите, които трябваше да предоставят отчети на парламентарна комисия, която разисква филмовата и тв индустрия в държавата. Управниците „разследват какви стъпки да се предприемат, за да се запази и доразвие Великобритания като световна дестинация за кинопроизводство и как секторът на независимото кино може да бъде допълнително подкрепен“.

В доклада си „Уорнър Брос“ определят „Барби“ като „най-успешния си филм някога“:

„По време на продукцията си във Великобритания, филмът е допринесъл над 80 млн. паунда, директно внесени в местната икономика, създал е 685 работни места, ангажирал е над 6000 статисти, подкрепил е 754 местни бизнеса и е изплатил над 40 млн. паунда (над 45 млн. евро) в заплати и хонорари“.

Не така розова изглежда ситуацията в независимия сектор, отбелязват продуценти и режисьори.

„Независимият филмов сектор е почти мъртъв и британският студиен сектор е заложник на богатствата на предимно американски компании – коментира Майкъл Кун. – Дистрибуторският сектор е в смъртоносна спирала заради решението на студиата да предпочетат стрийминга пред киноразпространението.“

Майк Гудридж, продуцент, работил по „Идиотският триъгълник“ и „Проектът „Флорида“, оценява като изключително трудно оцеляването си като независим във Великобритания. Докато американските продуценти привличат местни таланти и технически екипи, британските продуценти оцеляват единствено благодарение на собствените си усилия, казва той.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90