Liudmil Grigor Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Бедствие отпреди 35 века описано на глинена табличка

Текстът съдържа описание на бедствието и молитва към бог

Текстът се състои от 70 реда, 6 от които са написани на хетски език, а 64 – на хуритски. Снимка: Kimiyoshi Matsumura / Japanese Institute of Anatolian Archaeology - Бедствие отпреди 35 века описано на глинена табличка

Текстът се състои от 70 реда, 6 от които са написани на хетски език, а 64 – на хуритски. Снимка: Kimiyoshi Matsumura / Japanese Institute of Anatolian Archaeology

Глинена табличка с размер на човешка длан и клинописен текст, открита край древния хетски град Бюклюкале на 100 км югоизточно от Анкара, бе разчетена от учени от японския Институт по анатолийска археология, съобщава научното издание „Live Science“. Текстът, датиран около 1380-1370 г. пр. н. е., се състои от 70 реда, 6 от които са написани на хетски език, а 64 – на хуритски.

В началото на текста се съобщава, че хетската столица Хатуса и още три града са изпаднали в бедствено положение, а частта на хуритски е молитва към бог Тешуба.

Според учените, откритата табличка свидетелства, че по време на катастрофалните събития, описани в нея, хетският цар е пристигнал в Бюклюкале и е извършил религиозен ритуал в града. Възможно е да става дума за времето на гражданска война сред хетите, за която е известно от други хетски текстове.

Събитието е много по-ранно от така наречената „катастрофа от Бронзовата ера“, когато хетите окончателно са напуснали столицата си.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС