Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Бенедикт Къмбърбач за критиките на Сам Елиът: „Силата на кучето“ не е урок по история

Актьорът коментира и Путин за войната в Украйна - „умопомрачителен идиотизъм и мегаломания“, „нещо в главата на този човек не е наред“

Актьорите Бенедикт Къмбърбач и Коди Смит-Макфий в сцена от „Силата на кучето“. Снимка: „Нетфликс“ - Бенедикт Къмбърбач за критиките на Сам Елиът: „Силата на кучето“ не е урок по история

Актьорите Бенедикт Къмбърбач и Коди Смит-Макфий в сцена от „Силата на кучето“. Снимка: „Нетфликс“

Бенедикт Къмбърбач защити „Силата на кучето“ и отговори индиректно на критиките, отправени от уестърн ветерана Сам Елиът, че каубоите във филма приличали на стриптийзьори. Актьорът от драмата на Джейн Кемпиън бе гост на събитие, организирано от Британската киноакадемия.

Къмбърбач е номиниран за „Оскар“ за главна мъжка роля, а „Силата на кучето“ се бори за общо 12 награди от Американската филмова академия. Миналата седмица Сам Елиът, изиграл десетки роли в уестърни, обсъди продукцията и я нарече „боклук“.

„Опитвам се всячески да не коментирам една много странна реакция от онзи ден, изразена по време на подкаст, не ми се ще да разпалвам огъня – каза Къмбърбач. – Не искам да навлизам в детайли, тъй като не съм запознат с пълния цитат, но изглежда, че някой сериозно се е обидил от начина, по който е представен американският Запад. Зад тази реакция се крие отрицание, че е възможно някой да е имал различно от хетеро-нормативното съществуване, само заради това къде е роден или с какво си изкарва хляба. Все още има голяма нетолерантност към хомосексуалността по целия свят, към приемането на различния, приемането изобщо на нещо, което отличава един човек от останалите. Това проличава и в призмата на конформизма, на очакванията към мъжа в западния архетипен калъп за мъжеството. Чрез моя герой Фил аз успях да погледна този проблем отблизо – но филмът не е урок по история.“

Миналата седмица Елиът бе гост на подкаста „WTF“ на Марк Марон, където една от обсъжданите теми бе „Силата на кучето“. Елиът, участвал в редица култови уестърни, сред които и „Тумбстоун“ (1993), сравни каубоите в „Силата на кучето“ със стриптийзьорската трупа „Чипендейлс“. По-натам той разкритикува хомосексуалните елементи в наратива и неправилното според него изобразяване на американския Запад.

Вижте още: САМ ЕЛИЪТ ЗА „СИЛАТА НА КУЧЕТО“: КАУБОИТЕ ИЗГЛЕЖДАТ КАТО СТРИПТИЙЗЬОРИ

Къмбърбач използва случая и да вмъкне мнението си относно руската инвазия в Украйна:

„Трябват ли ни например повече доказателства от това, което се случва в Русия в момента и от умопомрачителния идиотизъм и мегаломания на този човек, за да разберем, че нещо в главата му не е наред? Подобни хора все пак съществуват в нашия свят – независимо дали в непосредствена близост до нас, или някъде по-далеч, те изпитват агресия, гняв, неудовлетвореност и объркване, невъзможност да контролират това кои са в момента и този факт оставя трайни последици както за самия човек, така и за тези около него. Не е излишно да се вглеждаме в един персонаж и да се опитваме да открием корените на поведението му.“

„Силата на кучето“ впечатли критиците по цял свят веднага след премиерата си и се хареса тъкмо заради различната гледна точка към разбирането за мъжествеността.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)