Световноизвестната историчка проф. Бетани Хюз представя България още веднъж в нов епизод от поредицата си „Съкровища с Бетани Хюз“, съобщават от канала „Viasat History“, който ще излъчи епизода „България – земята на розите“ на 7 март.
Пътешествието на Бетани Хюз из България този път е много авантюристично, но и мистично, казват от телевизията. Тя тръгва от Северозападна България и изследва историите и тайните, заключени в Белоградчишките скали, като лети с балон, от който се открива поразителна гледка. Извисяващата се римска и византийска крепост тук отдавна е от стратегическо значение за конкуриращите се чужди сили, търсещи контрол над региона, разказва проф. Хюз.
Пещерата Магура, някога дом на мечки и саблезъби тигри, има важни следи от човешко обитаване от палеолита до бронзовата епоха: поредица от тесни проходи и пещерни зали, изрисувани с хиляди праисторически фигури. Смята се, че рисунките тук (впрочем правени с пигмент от изпражненията на прилепите) са на около 7000 години, което ги прави с няколко хиляди години по-стари от великите пирамиди на Египет, продължава изследването на известната историчка.
След това Бетани пътува с лодка до древногръцкото пристанище Созопол/Аполония Понтика („градът на Аполон“). Там се среща с археолога д-р Найден Прахов, който ú показва невероятни подводни останки на място. Пристанището е създадено в VII век преди новата ера, така че обектът е изключително богат на археологически находки, които свидетелстват за вноса на вино, зехтин, подправки и други. Бетани се среща и с близката общност от българи от гръцки произход.
Проф. Хюз изследва непреходното християнско наследство на България като присъства на честването на православния Великден във Велико Търново.
Тя се отбива на археологически обект, на който работи проф. Людмил Вагалински от БАН с екипа си. Той ú показва изключително значима находка – едно от най-ранните свидетелства за християнството в региона.
След това проф. Хюз се отправя към Бачковския манастир, за да покаже на зрителите си още един вековен християнски ритуал.
Водещата изследва най-стария жив град в Европа – Пловдив, като започва от неговия огромен и добре запазен римски театър. Епископската базилика на Филипопол от IV век пък е с над 2000 квадратни метра великолепни мозаечни подове, които са били скрити повече от 1000 години. Световноизвестната историчка посещава и Джумая джамия, Римския стадион и автентичните къщи на Стария Пловдив.
Накрая Бетани отпътува за Долината на розите за ежегодния празник в Казанлък, който съчетава оригиналните тракийски традиции с празнуване на древната и високо ценена роза дамасцена. Екипът ú заснема розобер преди изгрев и показва как се извлича „течното злато“ – розовото масло, чиято слава се носи вече стотици години.
„Ритуалите и живите традиции са наистина значими тук в България и това е важно. С повторението им през годините, ние се фокусираме в настоящия момент и едновременно с това сме свързани с много дълбоко минало“, казва Бетани Хюз в новия епизод за България..
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение