Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Безименния връх в Рила вече се казва Людмил Янков

Героят от „Еверест '84“ е загинал в Рила на 35-годишна възраст

При опит да спаси колегата си Христо Проданов при експедицията до Еверест, Людмил Янков губи два пръста от ръката си. Снимка: Личен архив на семейството/Фейсбук - Безименния връх в Рила вече се казва Людмил Янков

При опит да спаси колегата си Христо Проданов при експедицията до Еверест, Людмил Янков губи два пръста от ръката си. Снимка: Личен архив на семейството/Фейсбук

Наричаният досега „Безименен“ връх в Рила с надморска височина 2792 метра вече се казва „Людмил Янков“, съобщиха от община Кюстендил. Преименуването е станало с указ от президента Румен Радев по инициатива на кюстендилски общественици.

Връх Людмил Янков е четвъртият по височина в Рила и се намира на билото между връх Мусала и връх Алеко. Обществената инициатива за именуване на планинския връх започва по случай 70-ата годишнина от рождението на видния алпинист, герой от експедицията „Еверест ’84“ през 2023 година. Тогава е създаден инициативен комитет, който е внесъл събраните подписи пред Комисията по именуване на обекти с национално значение и населени места към президентството.

Върхът на името на кюстендилския алпинист е забележим и отличаващ се в Рила. Инициаторите твърдят, че това е планината, която е люлка на българския алпинизъм. Именно в Рила поетът алпинист Людмил Янков намира и смъртта си на 35-годишна възраст, падайки от 200-метрова скала по време на тренировъчен лагер на националния отбор по алпинизъм на връх Камилата.

Людмил Янков започва да се занимава с алпинизъм през 1976 година в „Академик“ – София. Завършва Висшия лесотехнически институт и започва работа като инженер озеленител в Общинския народен съвет в Кюстендил. През 1981 г. е включен в българската експедиция „Лхотце“, участва и в покоряването на три върха с височина над 7000 м в планината Памир.

През 1984 година Янков участва в експедицията „Еверест“. Мечтата му е да покори върха, но това не се случва. Неговият приятел Христо Проданов се запътва към върха сам, без палатка, без спален чувал и в крайна сметка успява да го покори, но намира смъртта си. Людмил Янков и Трифон Джамбазов – също участник в експедицията, решават да потърсят Проданов в излязлата буря.

Янков качва на един дъх близо 1300 м надморска височина при 40 градуса под нулата по най-трудния маршрут, известен като Жестокия път към Еверест – нещо нечувано и невиждано дотогава. Не успява да открие Проданов и на височина от около 8700 м тръгва обратно. Междувременно неговите ръкавици се прокъсват и два от пръстите му измръзват, по-късно са ампутирани.

Алпинистът Людмил Янков е почетен гражданин на Кюстендил, неговото име носят улица и писта в планината „Осогово“, а близо до дома му е издигнат паметник.

Едно от стихотворенията на известния поет и алпинист завършва с думите:

Искам да се преродя
в бляскав леден връх!
Завинаги!

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg