Опасения за популацията от прилепи у нас изрази в писмо до медиите фондация „Наука за природата“. Заради публикации в социалните мрежи и в медийното пространство отношението към прилепите се е променило и те вече са застрашени от реакциите на хората, смятат учените.
От фондацията твърдят, че няма нито един доказан случай или познат механизъм, при който COVID-19 да бъде предаден от прилеп на човек. Всеки от заразените хора е заразен от друг човек и няма доказателства за обратното.
В прилепите в Китай e установен коронавирусът CoV RaTG13, който е сходен с COVID-19, но не може да бъде пренесен на хора, поради което се предполага, че има други междинни гостоприемници, които са заразили хората. Прилепите в България не са носители нито на COVID-19, нито конкретно на CoV RaTG13 или на друг коронавирус, който може да бъде пренесен на хора, категорични са от фондация „Наука за природата“.
„Прилепите са като пчелите – се казва в писмото. – Ползите от прилепите за екосистемите и хората са изключително много. Те участват по подобие на пчелите у нас в опрашването на редица растения в тропиците и субтропиците, както и в разпространението на семена. Прилепите у нас са естествени инсектициди, регулират числеността на насекомите и спестяват милиони разходи на селското стопанство.“
От фондация „Наука за природата“ призовават за разбиране и отговорно отношение към прилепите:
„Убиването им няма да доведе до спиране на разпространението на COVID-19, а точно обратното – може да доведе до дисбаланс в природните екосистеми и увеличаване на цените на селскотопанската продукция поради увеличаване на използването на инсектициди.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение