Бионсе притежава най-много отличия в историята на наградите „Грами“ – поппевицата триумфира със статуетките в категориите за най-добра R&B песен, денс или електронен запис, денс или електронен албум и най-добро традиционно R&B изпълнение. С това броят на грамофончетата ѝ възлиза на рекордните 32, отбелязва Би Би Си.
С постижението си от снощната церемония, която се състоя в Лос Анджелис, Бионсе подобри рекорда на унгаро-британския диригент Джордж Шолти, носител на 31 награди. Неговият успех бе недостижим в продължение на повече от 20 години.
„Опитвам се да овладея емоциите си – каза певицата от сцената. – Опитвам се просто да приема събитията от тази вечер.“
В благодарствената си реч Бионсе благодари на семейството си и на куиър общността за „любовта им и за създаването на жанра“ денс/електронна музика, в който тя победи с албума „Ренесанс“.
Сред големите победители на вечерта бе и Хари Стайлс, който получи може би най-значимото отличие на вечерта, побеждавайки в конкуренцията на Бионсе и Адел – албум на годината за „Harry’s House“.
„Вдъхновението ми се дължи на всеки певец, номиниран заедно с мен в тази категория. Във вечери като тази е важно да помним, че няма такова нещо като „най-добър“, когато става дума за музика. И все пак подобни неща не се случват често на хора като мен“, каза певецът от сцената.
Адел спечели грамофонче за най-добро солово изпълнение за песента си „Easy on Me“, шестнадесето „Грами“ в колекцията ѝ. Кендрик Ламар бе категоричен победител в рап категориите и получи отличията за изпълнение, песен и албум в жанра. Лизо се увенча със „Запис на годината“ за „About Damn Time“ и посвети наградата си на Принс.
„Когато загубихме Принс, аз реших да посветя живота си на музиката с позитивно послание“, уточни тя.
Отличието „Песен на годината“ изненадващо отиде при Бони Райт за „Just Like That“. Ким Петрас и Сам Смит бяха наградени за най-добро поп дуо или групово изпълнение за „Unholy“, с което Петрас стана втората трансджендър жена с „Грами“ в историята. Изпълнението на общата им песен на церемонията бе обявено от Мадона с думите:
„Ако ви наричат шокиращи, скандални, проблемни, провокативни или опасни, то тогава определено сте на прав път“.
Събитието се оказа историческо и за Вайола Дейвис – актрисата спечели статуетка за аудиокнига за мемоарите си „Finding Me“. С това тя официално се включи в клуба на малцината EGOT – носителите на „Еми“, „Грами“, „Оскар“ и „Тони“, в който членуват още Одри Хепбърн, Упи Голдбърг, Джон Леджънд и други.
Изненадващ гост на церемонията бе първата дама на САЩ Джил Байдън, която се качи на сцената, за да връчи наградата за най-добра песен за социална промяна. Неин носител бе иранския певец Шервин Хаджипур за песента си „Baraye“, описана като „мощен и поетичен призив за свобода и за правата на жените“. Два дни след излизането на песента си Хаджипур бе арестуван, но по-късно бе освободен под гаранция.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение