Паметникът, подобен на летяща чиния на връх Бузлужда, е посочен от електронното издание „Бизнес инсайдър“ като един от най-абсурдните монументи, останали от времето на СССР. В статия, озаглавена „Дванайсетте най-абсурдни съветски постройки, които все още стоят“, е попаднал още един мемориал от България – паметникът „Създатели на българската държава“ в Шумен, дело на скулптора Крум Дамянов.
„Архитектурата от средата на 20 век не се помни с обич навсякъде по света – пише авторът Майк Бърд. – И това е особено вярно в бившите комунистически страни от Европа и Централна Азия, където тя изглежда като че ли архитектите са следвали някакви странни прищевки и им е било позволено да правят каквото си искат. Резултатът са някои странни и невероятно изглеждащи структури, от които най-малко дузина все още стоят 25 години след падането на Берлинската стена.“
Вижте примерите на автора и коментарите му към тях:
Паметникът на революцията, построен в Хърватия (по онова време част от Югославия) е абстрактна скулптура, посветен на хората на Мославина, загинали във Втората световна война.
Тази сграда в Грузия, в което преди години е било настанено Министерството на транспорта, изглежда като създадено на Фотошоп. В момента я обитава централната банка на страната.
Подобната на катедрала сграда на Бузлужда днес е изоставена, покривът пада, а страните са нашарени с графити.
Хотел „Форум“ в Краков, Полша, е друг пример за това как през 1970-а комунистическите архитекти не са могли да устоят да издигнат грозните сгради над земята.
Паметникът Македониум, построен през 1970 г. в чест на бунта срещу турското робство от 1900-а, е доста странен.
В Кишинев, Молдова, този грозен цирк от 1981 г. днес е напълно изоставен.
Паметникът в Шумен, България, построен през 1981 г., е странна и огромна бетонна скулптура, посветена на историята на страната, с кубистични фигури, пръснати на стотици метри наоколо.
Този курорт в Украйна съчетава две късни съветски архитектурни тенденции: сгради, повдигнати над земята, и такива, които изглеждат като НЛО.
Строителството на сградата на радиото в Братислава, Словакия, е продължило 16 години – най-вече защото е градена с главата надолу. (Любопитно е дали сградата на БНР е строена преди тази – бел. ред.)
Сградата на Руския държавен научен център за робототехника и техническа кибернетика в Санкт Петербург изглежда като храм на сатанисти.
Друг мемориал, построен в Босна, от същия скулптор, проектирал странния паметник в Хърватия, посочен по-горе.
Хотел „Салют“ в Киев, проектиран от Аврам Mилетски през 1984 г., също е изграден в тенденцията на космическите кораби.
За съжаление – отбелязва авторът – някои от най-забележителните сгради, които са били измислени, никога не са били построени – например изграждането на високия 500 метра Палат на съветите беше стопирано от началото на Втората световна война и никога не е започнато.