Видеоразговор по казуса с промените в Закона за радио и телевизия проведоха днес, 28 октомври, министърът на културата Боил Банов и директорът на Българското национално радио Андон Балтаков. На виртуалната им среща присъстваха и членове на работната група, която е подготвила промените в проектозакона. С изключение на Миглена Кацарова, директор на правната дирекция в МК, останалите не се включиха в разговора.
Повод за виртуалния диалог е заявената преди около седмица оставка на Балтаков, считано от 1 ноември. Спорът е за извадените от проектозакона предложени от него 8 члена, касаещи мандатността и управленската структура на двете обществени медии. Балтаков настояваше, че това е еднолична подмяна на решението на работната група, върху което той е дал становище, а Боил Банов неколкократно подчерта, че изваждането на текстовете е само заради предстоящото обществено обсъждане.
„През месец юли председателят на комисията за медии в НС Вежди Рашидов вкара подобни текстове, които бързо предизвикаха обществено недоволство, включително подписка от интелектуалци. Предизвикаха остра реакция, което го принуди почти мигновено да оттегли законопроекта. С оглед на тази обществена реакция ние извадихме тези текстове от материала за обществено обсъждане, за да не провокираме бламиране на нашия проектозакон, около който е важно всички да се обединим”, заяви министър Банов.
„Това, че има обществен натиск, не е оправдание да се махат толкова основни членове в Закона за радио и телевизия”, отговори директорът на БНР.
След няколко уточняващи целта на работната група реплики, се стигна до поредното избухване.
„Ако нямаше брожения през юли, нямаше да водим този разговор в момента. Това е реалността, в която живеем”, репликира Боил Банов и отново подчерта: „Пак казвам, гарантирам, че ако има обществен консенсус и по тези точки, аз ще вкарам закона с тях.”
„Не ви вярвам, господин Банов – отговори Андон Балтаков. – Не ви вярвам, защото дадох негативна оценка на ЗИД на Закона за радио и телевизия, който касае Европейската директива и вие го внесохте, без да го вземете под внимание. СЕМ, БНР и БНТ внесоха единна оценка по отношение на мандатността и не я взехте предвид, как да ви вярвам.”
Двамата не се разбраха и по още един въпрос – дали продължителността на мандата на генералните директори, която трябваше да бъде увеличена на 5 години, вместо да остане тригодишна, е от значение. Според Боил Банов това е бил основният проблем пред противниците на законопроекта, а според Андон Балтаков това е без значение, защото приоритет е управленската структура, която има нужда от промяна. Директорът на Радиото каза, че е изготвил програмата си за 3 години и не се тревожи, че мандатът му няма да бъде увеличен.
Министърът на културата заяви, че ще застане на позицията, която медиите и обществото искат от него и няма намерение да взима еднолични решения. Освен това репликира своя опонент с думите:
„Вие не сте директор на БНР, вие сте директор на общественото мнение в България очевидно. Аз съм български режисьор и мога да направя тази алюзия”.
На финала на половинчасовия разговор Боил Банов беше директен:
„Ако обществото приеме останалата част от проектозакона, аз ще върна свалените членове и ще внеса проект, който обществото е подкрепило. Не оставих тази част от закона, защото имаше опасност интелектуалците, разбрали-недоразбрали, да излязат и да го бламират, както бламираха този на Вежди Рашидов. Искам нещата да се случат неполитизирано. Ако бяхме го пуснали в този вид, досега щяха да са бламирали всичко”.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение