„Стари картини в нов музей?! Прочетох това в един сайт, гениална мисъл! Сега съм казал на Вежди в новото крило само мои картини да има, на нови млади автори“, заяви премиерът Бойко Борисов на откриването на Новата национална галерия „Квадрат 500“ в четвъртък след разходка из залите й. Заедно с него присъстваха почти всички министри от кабинета, но председателят им обеща в сряда да ги доведе отново в БГ Лувъра.
Премиерът разказа как преди няколко години бил на посещение в Ателието-галерия на Светлин Русев и станало дума, че си нямаме музей, в който да изложим огромна част от изящното ни наследство, съхранявани в мазета, където се разпадат.
„И аз му казах: „Ами ще ви направим музей.“ И ето го музеят днес. Не му се радвайте много, може някоя лампа да изгори, някоя плочка да падне и дано водата тук да е достатъчно бистра до утре… Защото се пише само за това“, разказа Борисов и посочи близкото езерце в двора край платформата, на която бяха качени официалните гости.
Премиерът бе разведен в новия културен институт от министъра на културата Вежди Рашидов и академик Светлин Русев – автор на експозиционния план на музея. Посетиха първо залите с възрожденска живопис, където министър-председателят се спря пред автопортрета на Захари Зограф, след това домакините му го поведоха към салоните с индийско изкуство от културата Гоа, последно Борисов бе въведен в залите с най-прочутите ни стари майстори – Владимир Димитров-Майстора, Златю Бояджиев, Цанко Лавренов… Министър-председателят пестеливо коментира някои от образците на българската живопис.
„Г-н премиер, години наред големи шедьоври като тези на Цанко Лавренов тук пред вас стояха по мазета и гниеха, сега вече имат свое пространство“, обърна внимание на Борисов министърът на културата. След това в залата с творби на Златю Бояджиев Рашидов продължи: „Старият период на Златю Бояджиев, новият…“ Министър-председателят се спря пред голямо платно със селска сцена, огледа го и отбеляза:
„Я гледай колко овце са гледали…!“
В залата с Майстора Борисов се спря прехласнат пред портрет на мома на Владимир Димитров-Майстора и се обърна към Рашидов:
„Това оригинал ли е?“
„Тук няма реплики, всички са оригинали“, отвърна министърът на културата.
След разходката всички министри заедно с домакините от галерията, начело със Светлин Русев, се качиха на платформата във вътрешния двор. Вежди Рашидов първо благодари на хората от музея за усилията в създаването му, както и на академика, който по думите на министъра „изнесе на гърба си селекцията, периодиката, подреждането на всичко – огромен труд!“:
„Благодаря и на г-жа Емма Москова, която бе един от първите министри с идея това да бъде национален музей. За съжаление тогава не се намериха средства и не можа да се реализира. Но тя беше от малкото министри, които пожелаха това да бъде музей – знаете, че тази сграда беше апетитна за банки, за турски хотел…, но ето днес се радваме на един голям български музей.
Тук българските художници са редом до западноевропейските, музеят е за европейско изкуство и ние сме подредени по периоди с всички западноевропейски майстори. Това ни прави част от Европа и мога да ви кажа, че не им отстъпваме по нещо, в някои отношения сме много талантливи и добри.“
Вежди Рашидов разкри, че се надява до една-две години да бъде готово и четвъртото крило на Квадрат 500. Но тепърва ще се кандидатства за финансиране по европрограми.
„Изправени сме пред изключително събитие – може би едно от най-значимите в новата ни културна история – откриването на новата национална галерия – заяви академик Светлин Русев. – Една красива илюзия е вече част от духовната територия на България. Трудно ми е да повярвам, че този – може би най-демонизиран национален обект, в който наивната съзидателна вяра периодично се сблъскваше с лични и национални политически комплекси – вече е музей, в който достойнството на българското изкуство се измерва с величието на европейската и световна култура.
Музеят е място за духовно извисяване и пречистване, територия, на която взаимно отричащи се и воюващи епохи, автори и стилове живеят в пълно съгласие и мир. В този смисъл това е благословена територия, на която всички от политици и държавници до обикновения зрител имат възможност да осъзнаят смисъла на трайното и вечно съзидателно обединяващо начало. Стигнем ли един път до това съзнание, ние сме постигнали всичко – така както националната пластическа култура тук живее заедно с отминали цивилизации, с европейски и световни знакови имена.“
В словото си Светлин Русев посочи, че идеята за новия музей на българското изкуство не е от времето на министър Емма Москова, а по-рано – от 1985 г.:
„С изграждането на новата Национална галерия ние наистина трябва не само да осмислим, но и да разберем, че сме постигнали нещо изключително, което променя изцяло представата за България. От 1985 г. тръгна надеждата, мина през илюзии, културни превинности, замразяване и размразяване на обекта.
И тук си позволявам извън куртоазните любезности, извън това кой какви представи има за себе си, кой на кого е симпатичен или не, постигна се, случи се нещо, което тепърва ще се доказва във времето. Харесвам или не маниерния стил на министъра на културата – това е мой проблем. Но без неговата ренесансова амбиция и воля, едва ли щяхме да откриваме новата Национална галерия. По всяка вероятност щяхме да си останем при мечтите. И тук случаят не е само до осигурените европейски средства (27 милиона лева – бел. ред.), а до нещо, което е над нас и временните политически превратности. Ние не сме нито идеални, нито лесни, а още по-малко безгрешни. Но вярата в общата кауза обедини различията ни и взаимноизключващи се позиции. Продължителната работа с няколко работни групи, с талантливи и естествено капризни професионалисти, реставратори, изкуствоведи, художници, работници… при всички проблеми и трудности мисля, че си повярвахме, че се случва нещо сериозно и голямо…
Доживяхме подобно чудо да се случи и в България! Дано не е последно, г-н Борисов!“
Вижте още кадри от събитието:
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение