Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Черна дупка в центъра на най-яркия обект във Вселената

Всеки ден черната дупка поглъща маса, равна на нашето Слънце

Художествена визуализация на квазар с черна дупка в центъра. Илюстрация: Европейска южна обсерватория - Черна дупка в центъра на най-яркия обект във Вселената

Художествена визуализация на квазар с черна дупка в центъра. Илюстрация: Европейска южна обсерватория

Австралийски астрономи забелязаха най-яркия обект във Вселената, 500 трилиона пъти по-ярък в сравнение с нашето Слънце, съобщава списание „Тайм“. Наречен квазар, в центъра му се намира най-бързо нарастващата черна дупка, позната досега на изследователите – с маса около 17 милиарда пъти по-голяма от тази на Слънчевата система, черната дупка всеки ден поглъща еквивалента на едно наше Слънце.

Светлината от космическия обект изминава повече от 12 млрд. години, за да достигне до Земята, уточнява „Гардиън“. Квазарът е забелязан първо от астрономите в Австралийския национален университет, и за да потвърдят откритието си, те се обръщат към Европейската южна обсерватория, за да се възползват от далеч по-мощния им телескоп. Към тях се присъединяват още Университетът в Мелбърн и френската Сорбона. Изводите на учените са описани в списание „Nature Astronomy“.

Малко вероятно е в скоро време да бъде открит по-ярък обект във Вселената, уверен е Кристиан Улф, водещият автор на изследването. С високите си темпове на растеж, квазарът отделя огромни количества светлина и топлина. Светлината идва от т. нар акреционен диск – структурата, в която материята се сблъсква с друга материя и се завърта около черната дупка, преди да бъде окончателно погълната.

„Изглежда като гигантски квадрат, в който се вихри магнитна буря с температури от 10 000 градуса по Целзий, светкавици навсякъде и ветрове толкова силни, че биха обиколили Земята за секунда – описва атмосферата Улф. – Тази буря се развива в поле с диаметър седем светлинни години, което представлява 50% от разстоянието между нашата Слънчева система и следващата най-близка звезда в галактиката Алфа Кентавър.“

Улф приема откритието със смесени чувства – от една страна споделя, че изпитва „шок и изумление, че природата може да създаде нещо дори още по-екстремно от това, което досега сме допускали“, но и радост, че е участвал в изучаването му.

Изненадващо е, че обектът не е бил забелязан по-рано, изтъква д-р Кристофър Онкен, съавтор на изследването.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg