След миналогодишната пауза (отменено издание 2020 заради пандемията), сега организаторите на фестивала в Кан се подготвят за поредното 74-то събитие, но този път като лятно издание (6 – 17 юли), т.е. два месеца след обичайния майски период.
Разбира се, в хода на подготовката сред най-важната информация е потвърденият председател на главното жури – американският режисьор Спайк Лий и откриващия филм „Анет“ на френския му колега Лео Каракс, който ще покаже първия си музикален и англоезичен опус.
Вижте още: КАН 2021: АДАМ ДРАЙВЪР С ОБЕЗОРЪЖАВАЩ ХУМОР И ГЛАС
Покрай тази съществена информация дирекцията на фестивала обаче обяви и твърде интересна допълнителна фактология, която не засяга пряко програмата или официалните гости, но привлича вниманието на медиите и търси широк публичен отзвук. Защото за първи път световен кинофестивал от този най-висок ранг официално декларира и поема сериозни ангажименти в екологична посока за опазване на околната среда. И то не като тематичен сегмент в селекцията, а в най-широк социален план през 12-дневното фестивално битие на Лазурния бряг. По този начин огромното културно събитие, което се следи с подчертан интерес по целия свят, иска да отбележи началото на третото десетилетие от ХХІ век със серия конкретни действия. Те са дълго обмисляни, съгласувани с представители на различни научни, екологични и „зелени“ неправителствени организации, и разбира се с общинските власти в Кан.
Фестивалът разчита, че „зелената“ идея ще бъде подкрепена от всички присъстващи в Кан по време на фестивала: кинематографисти от различни професии, представители на бизнеса, журналисти, зрители, граждани и местни активисти.
Заявените намерения планират ограничаването на широк спектър от агресивни дейности и продукти, които замърсяват атмосферата с въглеродни компоненти, с неразградими химически субстанции (пластмасови опаковки, мастила и хартии за принтиращи устройства, използвани батерии и други), ограничаване на електрическата консумация чрез оптимизирани уреди и автоматичен режим на работа.
Дирекцията на фестивала обяви някои конкретни мерки, които ще се прилагат през 12-те фестивални дни:
- 60 % от десетките луксозни автомобили, които обслужват официалните лица и фестивалната администрация ще бъдат електрически или хибридни;
- Намаляване с 50% на използваната хартия чрез дигитализация на информацията (пресматериали, програми, брошури, каталози и др.) във всякакви онлайн формати и достъпни за всякакви дигитални устройства;
- Пълно премахване на пластмасовите бутилки за вода (през 2019 г. те са били над 22 000 броя);
- Намаляване с 50% на използваните червени килими чрез рециклиране и повторна употреба;
- Намаляване с 24% на килимите и мокетите в т.н. Международно село (където са офисите и щандовете на бизнеса);
- Поощряване на кетъринг доставчиците да използват пресни местни продукти, за да се пести от далечен транспорт и дълго съхраняване;
- Рециклиране на отпадъци (материални и енергийни). През 2019 г. са рециклирани 99% от 250 тона отпадъци;
- Поощряване използването на градския транспорт срещу фестивална акредитация.
Президентът на фестивала г-н Пиер Лескюр и художественият директор г-н Тиери Фремо обобщават тези полезни идеи с емоционално обръщение:
„Предизвикателството е огромно, но ние имаме воля и трябва да успеем – всяка година стъпка по стъпка, всяка година малко по-добре. Днес ние правим важна и много амбициозна крачка. Ще информираме за нейното изпълнение редовно и с конкретни факти. 74-то издание на фестивала приветства неговото бъдеще, което трябва да продължи!“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение