Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Читанка“ анонимно: Спирането ни е реклама за нас

Според тях безплатните четива в техния сайт помагат да се продават повече книги. Но нямало достатъчно обстойни проучвания на този парадокс

От „Читанка“ призоваха за бойкот на определени издателства. - „Читанка“ анонимно: Спирането ни е реклама за нас

От „Читанка“ призоваха за бойкот на определени издателства.

„Колкото повече се шуми и колкото повече се опитват да противодействат, толкова повече хората научават за нас“, твърди представител на сайта за безплатни книги „Читанка“, който бе спрян преди 15 септември. Коментарът е направен анонимно в интервю за сайта „Под моста“.

От „Читанка“ твърдят, че срещу тях се води война от български издатели – затова призовават читателите си да им наложат бойкот. „Площад Славейков“ потърси двете страни в казуса – от Асоциация „Българска книга“ отговор не получихме, но някои издатели излязоха с позиция, заявявайки, че „Читанка“ са крадецът, който вика „Дръжте крадеца“ (Вижте в ОЩЕ ПО ТЕМАТА). От хората, стоящи зад „Читанка“, също нямаме отговор. Но пък са дали изявление пред колегите от „Под моста“.

Ето тяхното обяснение са спирането им:

„Нова атака от страна на „АБК“. По тяхна молба, насочена към нашия хостинг доставчик, библиотеката беше свалена заради наличие на определени книги, които нарушават правата им. На хостинг доставчика не му се занимаваше да проучва кой прав и кой крив и затова след натиск от страна на „АБК“ решиха да прекратят предоставяните услуги (независимо, че изискваните книги бяха свалени от библиотеката). Нямам информация каква е била комуникацията между „АБК“ и доставчика, защото нищо такова не ни е предоставено.“

Представителят на „Читанка“ казва, че „Моята библиотека“ няма да бъде достъпна по-дълго време, но това било умишлено:

„Това ще даде време да се обмислят внимателно нещата и същевременно с това да се включат повече хора с помощ. Още не е ясно точно какво ще се направи.“

Според анонимния човек от „Читанка“, безплатните книги в този сайт помагат да се продават повече книги. Но нямало достатъчно обстойни проучвания на този парадокс. Той дава пример с Паулу Коелю, който дава линкове за безплатно теглене на книгите му в неговия сайт и след това продажбите му се увеличавали значително:

„Хората се чувстват ангажирани заради това, че той споделя с тях мислите си и след това си купуват книгата му. Освен това книгите му стават много по-известни. Той е много близък до хората, независимо че е милионер.

Ще дам пример и с българските автори Тихомир Димитров и Николай Телалов. И двамата са с отворени разбирания за света. Те казват, че не трябва да има пречка между читателя и автора и това, което авторът може да направи, е пускането на всяка негова книга свободно. Така Тихомир Димитров установява, че книгите му се четат повече и му се даряват повече пари. С такива дарения успява да пътува по света и да пише пътеписи.“

Човекът от „Читанка“ твърди, че издателствата не се интересуват от това кой колко чете, а колко пари ще изкарат:

„Книги не се издават от някаква възвишена цел да се направят четенето и културата популярни. Това си е просто бизнес. Има някои издатели, които са милионери. Важното е не колко книги издаваш, а колко продаваш. Защото някои взимат големите заглавия и продават десетки хиляди копия, а други, които продават много книги, но в малки тиражи, печелят значително по-малко.

Самите читатели, разбира се, се радват на безплатни книги. Няма какво да се отрича – има просто консуматори. Но и много хора са колекционери и предпочитат да четат само и единствено хартиени книги. Така че нещата се балансират.“

„Това, че сайтът няма да работи, не е никаква гаранция, че ще бъде спрян – обобщава анонимният представител на „Читанка“. – Даже напротив – така повече хора ще разберат за него. Това се доказа от акцията на ГДБОП през 2010-а, а после заплахата, че ФБР ще разследва „Моята библиотека“ през 2013-а. Заради тези две акции посещаемостта на „Читанка“ се увеличи не в проценти, а в пъти. Колкото повече се шуми и колкото повече се опитват да противодействат, толкова повече хората научават за нас. Мисля, че може пак да се направи някаква акция, но след известно време всичко ще бъде нормално и още повече хора ще знаят за нас. Можеш да видиш публично къде се намират нашите машини – те сега са в Холандия. Дори обаче да ни спрат, има огледални сайтове, виртуални машини, торенти. Така че „Моята библиотека“ няма как да умре.“

Вижте цялото интервю в сайта „Под моста“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg