vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Човекът зад юриста

„Бохемска София“ с поредица за ерудитите, създали основните юридически трудове, по които функционира българската държава и до днес

Петко Венедиков и съпругата му Мария около 1950 г. Снимка: Личен архив на семейството - Човекът зад юриста

Петко Венедиков и съпругата му Мария около 1950 г. Снимка: Личен архив на семейството

Големите имена на българската юридическа наука, създали основните юридически трудове, но и активни участници в бурния политически и културен живот у нас в първата половина на XX век, днес са почти непознати за съвременните българи. Екипът на „Бохемска София“ ще повдигне завесата пред тези личности. Ще бъдат представени трима от най-видните юристи на миналия век – проф. Петко Венедиков, проф. Константин Кацаров и д-р Петър Джидров.

Историите им и следата, оставена от тях, ще бъдат разказани в серия от беседи през месец май – на 8-ми, 15-ти и 21-ви, озаглавени „Човекът зад юриста“. Начинанието е по инициатива на адвокатска кантора „PPG Lawyers“, партньори на поредицата.

Трудовете на Венедиков, Кацаров и Джидров по вещно, римско, търговско и облигационно право са познати на всички юристи у нас. Но те са само едната страна на техните биографии. Тримата са ерудити, получили образованието си у нас и в Западна Европа, които оставят след себе си и ценно писмено наследство. Виктор Топалов – създател на платформата „Бохемска София“ и юрист по образование, ще разкаже за тези бележити българи, като ще разгърне техните мемоари – „Спомени“ на Петко Венедиков, „Спомени на д-р Петър Джидров“, съставен от Богдан Джидров, и „60 години живяна история“ и „Проиграната победа“ на Константин Кацаров.

„Една автобиография е най-слабото средство, за да се нарисува портретът на една личност, но тя е напълно достатъчна за една изповед пред близкото потомство, която всеки е длъжен да направи, ако има кураж“, казва д-р Джидров.

Поредицата „Човекът зад юриста“ започва със събитието „Творец на доброто и справедливото“, посветено на проф. Петко Венедиков. Виктор Топалов ще разкаже за детството му в стара София, за влиятелните фигури в неговата младост, за живота в Долни Лозенец, следването и работата в Юридическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, за сблъсъка на нрави и култури в младата ни столица и живота след Втората световна война и т.н.

„В началото на учебната 1912/1913 година аз трябваше да постъпя на училище. Не знам как баща ми и майка ми бяха решили да ме пратят във френско училище, та да науча френски, и не знам как баща ми намери такова училище на улица „Чепино“. Там има една католическа черкова и в двора ù имаше една едноетажна сграда, училището. Баща ми ме заведе там, приеха ни две монахини с монашеското си облекло, каквото за пръв път видях. От краткия разговор между тях и него на френски не разбрах нищо друго, освен че съм приет за ученик“, разказва проф. Венедиков в своите спомени.

А тогавашното френско училище се намира в непосредствена близост до мястото, където на 8 май от 19 ч. ще се проведе събитието – в „+ това“, на столичната ул. „Марин Дринов“ № 30. На финала на беседата ще се проведе кратка викторина, победителят в която ще получи тематичен подарък за знанията си.

Билети за беседата се продават единствено от този линк, местата са ограничени и предварителното закупуване на билет е задължително.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg