С повръщано от жаба се лекува чума, гласят записки на Исак Нютон от XVII в. Две непубликувани страници с бележки на учения, водени по книгата „De Peste“ (1667) на Ян ван Хелмонт, ще бъдат предложени на онлайн търг на „Бонамс“ тази седмица.
Когато пише това, Нютон е студент в колежа „Тринити“, Кеймбридж. По същото време във Великобритания настъпва чумата, която убива 100 хил. души само в Лондон между 1665-а и 1666 г. и учебното заведение е принудено да затвори.
Когато се завръща в Кеймбридж през 1667 г. вече като преподавател, той започва да изучава работата на Ван Хелмонт, който работи като лекар в Амстердам по време на чумата от 1605 г. Анализът на Нютон на „De Peste“ е най-голямото му и единствено писмено изявление по темата, познато на експертите, твърдят от „Бонамс“, като тези две страници са „от голямо значение за Нютоновата работа, както и особено значими в настоящия контекст“.
В бележките е включен пример с мъж, който докоснал „заразени документи, незабавно почувствал болка като от убождане с игла, на пръстта му се появила язва и починал за два дни“. Нютон посочва, че „места, заразени с чума, трябва да се избягват“.
Нютон пише, че срещу чума „най-доброто е жаба, окачена на краката си в комин за три дни, която накрая повръща на подложка от жълт восък и в бълвоча има различни насекоми. Малко след това жабата умира. Комбинирането на праха от жабата с екскрементите и серума се оформят в таблетки и се слагат на засегнатата зона, за да се извлече отровата“.
Въпреки почитта на поколенията към Нютон, бележките му по темата за чумата досега не са били публикувани. Когато той умира през 1727 г., огромният му архив отива при племенницата му. До 1872 г. наследството остава в семейството, когато близките му решават да го дарят на колежа „Тринити“. От там обаче приемат само записките му по математически и научни теми и връщат на наследниците бележките върху по-противоречиви теми като алхимия, теология и философия. Тези документи, сред които са и размислите на Нютон върху книгата на Ван Хелмонт, са продадени през 1936 г. и отиват в частна колекция.
Ръкописните страници са оценени на между 80 и 120 хил. долара и ще бъдат предложени на онлайн аукцион, който ще продължи до 10 юни. В търга влиза и подписано копие на последната поема на Уолт Уитман „A Thought of Columbus“.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение