Журналистът от „Уолстрийт Джърнъл“ Евън Гершкович е бил арестуван от руските служби в Екатеринбург, съобщават световните и руските медии. Федералната служба за безопасност на Русия твърди, че е заподозрян в шпионаж, но журналистическата гилдия в цял свят категорично отхвърля това, коментират в Би Би Си.
Според руските силови структури Гершкович „действал по задача на американската страна“ и „събирал сведения, представляващи държавна тайна“ за дейността на едно от предприятията от руския военно-промишлен комплекс. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков направи изявление, в което твърди, че „не става дума за подозрения“.
Само за часове Гершкович е бил откаран в Лефортовския съд в Москва, който е взел незабавно решение за задържането му в предварителен арест за два месеца. Заседанието е било закрито, без достъп на журналисти.
Часове по-късно Държавният департамент на САЩ пусна заявление, в което се призовават всички американци, живеещи или временно пребиваващи в Русия, незабавно да напуснат страната.
Както отбелязва Си Ен Ен, Гершкович е първият американски журналист, задържан в Русия по обвинение в шпионаж от 1986 г. насам. Тогава подозренията са попаднали върху сътрудника на „U.S. News & World Report“ Николас Данилоф, който три седмици по-късно е бил обект на размяна за обвинения в шпионаж в САЩ физик Генадий Захаров.
Журналистическата общност по света предполага, че сега руските власти имат нужда от нов „заложник“ за попълване на „обменния фонд“.
„Взимат заложници за обменния фонд. Наред с това показват, че за западните журналисти вече не е безопасно да работят в Русия“, коментира Сергей Смирнов, главен редактор на сайта „Медиазона“ – руска медия, блокирана на територията на РФ.
Руският журналист Андрей Захаров, обявен за чуждестранен агент, предполага, че руските власти възнамеряват да обменят журналиста и осъдения в Русия американски морски пехотинец Пол Уилън срещу двамата руски шпиони, задържани в края на януари в Словения.
Външното министерство на Русия отговаря уклончиво на подобни предположения. Заместник-председателят на руското МВнР Сергей Рябков казва, че засега нещата „не са влезли в тази плоскост“.
Гершкович е работил в Русия около шест години. Познати на журналиста разказват пред Би Би Си, че през последните месеци той е живял в Лондон, но редовно пътувал в командировки до Русия, където работел в екипа на московското бюро на „Уолстрийт Джърнъл“.
В Екатеринбург, където е арестуван, е пристигнал на 29 март. ФСБ не е съобщило за задържането му. На следващия ден пиарът на медията Ярослав Ширшиков е съобщил за изчезването на Гершкович и е публикувал скрийншот от изданието „Вечерни ведомости“, в което се казвало, че предната вечер до ресторант „Буковски грил“ е бил задържан човек, без да се споменава името му. Ширшиков пръв е предположил, че става дума за Гершкович, защото са имали среща там.
Повод за пътуването на американския журналист е бил публичният конфликт между шефа на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин и губернатора на региона Евгений Куйвашев, разказват от „Уолстрийт Джърнъл“. Гершкович е разпитвал как хората се отнасят към Пригожин, споделял е намеренията си да пътува до Нижни Тагил, където се намира отбранителното предприятие „Уралвагонзавод“ и да посети гробищата в град Березовски, където са погребани войници от „Вагнер“. Предполага се, че е трябвало да се срещне и с освободения наскоро опозиционер Евгений Ройзман, бивш кмет на Екатеринбург, за да разговаря с него за историята на възникването на отбранителната промишленост в района.
Депутатът от законодателния орган на Свердловска област Вячеслав Вегнер казва пред Би Би Си, че десетина дни по-рано се е срещал с Гершкович и е говорил с него за своето обръщение към Пригожин, в което е поискал да бъдат привлечени към частната армия жените затворнички от Нижни Тагил като медицински сестри и свързочнички.
Друг от събеседниците на Гершкович, пожелал да остане анонимен, е разказал, че в средата на март е разговарял с Гершкович за историята на загиналите през 2018 година в Сирия войници от „Вагнер“.
Кореспондентката на Би Би Си Елизавета Фохт, близка приятелка на Гершкович, твърди, че той никога специално не се е интересувал от отбранителната промишленост и оръжията в Русия.
„Разбираемо е, че сега с това се занимават всички журналисти, особено след като Русия нахлу в Украйна. Но Гершкович винаги пишеше за културата, за обществото, за политиката също. Опитваше се да разкаже на читателите си колко сложна и интересна страна е Русия“, уточнява тя.
Други негови колеги допълват, че Евън е бил един от малкото чужденци в Русия, които искрено обичали страната и завързали много приятелства там.
Именно Гершкович е един от авторите на значимия материал на „Уолстрийт Джърнъл“, в който се твърди, че обкръжението на Путин крие от него истинската информация за бойните действия в Украйна. Последните му текстове са посветени на влошаващите се перспективи за руската икономика, на обстановката край Бахмут, на визитата на китайския държавен глава в Русия.
Преди да започне като репортер в „Уолстрийт Джърнъл“, Гершкович е работил в „Асошиейтед прес“, „Moscow Times“, „Ню Йорк Таймс“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение